FRANCUSKA – MAROKO 2:0 Francuzi se provukli u finale, Hrvatsku ide na Maroko

•
  •
  •
  •

U finalu ovogodišnjeg Svjetskog nogometnog prvenstva u nedjelju će igrati branitelj naslova Francuska i Argentina, dok će Hrvatska u subotu u borbi za broncu za suparnika imati Maroko.

U drugom polufinalnom susretu igranom u srijedu Francuska je na stadionu Al Bayt svladala Maroko sa 2-0 (1-0). Strijelci za Francusku bili su Theo Hernandez (5) i Randal Kolo Muani (79).

Francuski izbornik Didier Deschamps zbog ozljeda je morao mijenjati početni sastav u odnosu na dosadašnje utakmice, tako su Rabiota u vezi te Upamecana u obrani zamijenili Fofana, odnosno Konate. Marokanski je, pak, izbornik Walid Regragui bio u daleko većim problemima, iz njegove još ranije ozljedama načete “granitne” obrane i prije utakmice morao je otpasti Aguerd kojega je zamijenio Dari, da bi zbog ozljede mišića već sredinom prvog poluvremena iz igre morao i kapetan Saiss kojega je zamijenio Amallah.

No, marokanska obrana je kapitulirala i prije te izmjene. U 5. minuti Varane je proigrao Griezmanna u marokanskom kaznenom prostoru, ovaj je dodao do Mbappea čija su dva pokušaja blokirana, ali drugi se od Girouda odbio do lijevog braniča Hernandeza koji je priključio napadu i atraktivnim udarcem pronašao put lopti pored Bona.

Kako je marokanska “brava” vrlo brzo “otključana”, afrički je sastav morao odustati od svoje obrambene taktike kojom je i stigao do polufinala ovog SP-a, a to je za posljedicu imalo otvorenu utakmicu s prilikama na obje strane. Tako su u 17. minuti obje reprezentacije mogle zatresti mrežu. Prvo je Boufal povukao od sredine igrališta, proslijedio loptu do Ziyecha, no udarac najrazvikanijeg marokanskog igrača bio je vrlo traljav. Usliedila je duga lopta prema Giroudu koji je izmaknuo pozornosti Saissa, ušao u kazneni prostor i pucao sa 14 metara, a Maroko je spasila vratnica.

Novu veliku priliku za drugi gol Francuska je imala u 35. minuti, Mbappe je projurio pored svog čuvara po lijevoj strani, njegov udarac obranio je Bono, no lopta se odbila do francuskih igrača pa je Giroud imao priliku pucati s vrha kaznenog prostora dok Bona nije bilo na vratima, ali nije bio precizan.

Mogao je Maroko na odmor i s poravnatim rezultatom, u 44. minuti Giroud nije dobro glavom raščistio ubacivanje iz kuta, pa je atraktivno “škaricama” sa 12 metara pokušao El-Yamiq no njegov je udarac zaustavila vratnica.

Početkom nastavka Marokanci su dva puta u kratkom razdoblju ubacivali lopte u francuski peterac, ali oba je puta ispred En-Nesyrija, kojemu su ubačaji bili namijenjeni reagirao Konate. U 53. minuti Hakimi je prošao po desnoj strani, a u 54. minuti Attiat-Allah se ubacio na lijevo krilo, no Konate je u oba navrata spasio Francuze.

Iako je Maroko ostavljao mnogo prostora Francuskoj za protunapade, branitelji naslova su prvu pravu priliku u nastavku imali nakon prekida. Thuram je u 72. minuti bio najviši u skoku, ali njegov udarac nije bio precizan. Maroko je bio blizu poravnanju ponovno u 76. minuti kada je Hamdallah nakon dva uspješna driblinga ušao u kazneni prostor, ali tada je, umjesto da puca, pokušao prevariti i trećeg francuskog braniča, a to je bio potez previše.

Pobjedu Francuske potvrdio je Kolo Muani i to niti minutu nakon što je stupio na travnjak. Mbappe se odličnim driblingom oslobodio pratnje trojice Marokanaca na lijevoj strani kaznenog prostora, pokušao pucati prema golu, udarac je bio vrlo loš, pa je Kolo Muani stigao reagirati na drugoj vratnici i iz blizine poslati loptu u mrežu.

Duboko u sudačkoj nadoknadi Maroko je stigao do još jedne odlične situacije, ali nije uspio postići niti počasni pogodak. Ezzalzouli je prošao po lijevoj strani, povratnom loptom proigrao Ounahija čiji je udarac blokirao Kounde, a na odbijenu loptu nije najbolje reagirao Hamdallah.

Francuska će tako u nedjelju imati priliku postati tek treća zemlja koja je obranila naslov svjetskog prvaka. To je dosada uspjelo tek Italiji 1938. te Brazilu 1962. godine.

I Francuska i Argentina će pokušati osvojiti svoj treći naslov svjetskog prvaka, Francuska je bila najbolja 1998. i 2018. godine, a Argentina 1978. i 1986. Francuska je usto još igrala finale 2006., a Argentina 1930., 1990. i 2014.

Hrvatska će do svoje treće medalje sa svjetskih prvenstava, nakon bronce 1998. i srebra 2018., pokušati doći protiv Maroka, reprezentacije protiv koje je igrala i u svom prvom nastupu u Katru 23. studenoga kada je bilo 0-0.

FRANCUSKA – MAROKO 2-0 (1-0)