Hajduk u finalu Kupa, Livaja iz penala zabio za pobjedu

•
  •
  •
  •

Hajduk  je u gostima u Koprivnici pobijedio Slaven Belupo 1:0 te se tako plasirao u finale SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa. Jedini pogodak na utakmici zabio je Marko Livaja u 59. minuti iz dvojbenog penala koji je sudac svirao nakon VAR provjere, a o kojem že se još pričati.

Hajduk će u finalu 24. svibnja na riječkoj Rujevici braniti naslov protiv Šibenika, koji je u prvom polufinalu petog travnja na Šubićevcu slavio sa 2-1 protiv Dinama.  Osim što je izborio finale Kupa, Hajduk je ovom pobjedom prekinuo i niz od četiri uzastopna gostovanja u Koprivnici bez pobjede.

Obje momčadi čvrsto su se postavile na početku utakmice i pokazale da ne žele puno riskirati. U prvom dijelu Hajdukov je golman Lučić skoro napravio kobnu pogrešku, kad mu je u petercu loptu iz nogu izbio Mudražija. Srećom po Hajduk, odbila se dalje od gola.

Najbolju priliku u prvom dijelu za Slaven imao je Marina, koji je u 22. minuti naletio na odbijenu loptu, desetak metara od Lučićevog gola. Pucao je snažn preko gola. Hajduk je zaprijetio u 32. minuti, kad je Livaja, nakon centaršuta Lovrencsicsa, pucao u blok iz blizine.

Prvo poluvrijeme obilježila je, nažalost, teška ozljeda Novaka Tepšića, koji se u 39′ minuti glavom u zraku sudario s Melnjakom. Lijevi bek Hajduka prošao je samo sa zavojem, a Tepšić je morao na hitnu jer mu je jako išla krv iz nosa. Iznesen je na nosilima, a umjesto njega je ušao Hlevnjak.

Hajduk je u drugo poluvrijeme ušao bolje nego u prvo. Livaja je omao odličnu šansu u 52. minuti, kad je glavom odličan centaršut Pukštasa poslao pokraj gola. Pukštas je u 56. minuti iznudio kazneni udarac. Pogodio je Jambora u ruku u kaznenom prostoru.

Gledao je Kolarić tu situaciju na monitoru te pokazao na bijelu točku, a Jamboru je dao žuti karton. Livaja je bio siguran s 11 metara za vodstvo Hajduka 1:0, a kasnije pokazalo i pobjedu i plasman u finale Kupa.

U nastavku smo vidjeli daleko življu i zanimljiviju utakmicu. Prvu priliku u drugom dijelu imao je Hajduk u 52. minuti. Rokas Pukštas je s desne strane ubacio pred vrata, Marko Livaja je pucao glavom, ali pored gola. Samo tri minute kasnije sjajnu priliku je imao i domaćin. Ante Crnac je pokušao s desne strane, ali je lopta prošla tik uz vratnicu.

U 59. minuti napokon smo vidjeli i pogodak i to s bijele točke. Pukštas je pucao u kaznenom prostoru, a Nikola Jambor blokirao udarac rukom. Sudac Patrik Kolarić je nakon video analize pokazao na bijelu točku, a Livaja bio siguran za vodstvo gostiju.

U 67. minuti Slaven je imao još jednu solidnu priliku, Crnac je pucao glavom ali preko gola. U završnici susreta domaćin je jurnuo po izjednačenje, ali bez pravih konkretnih prilika, pa je Hajduk obranio prednost za plasman u finale.