Hrvati prokockali pet golova razlike, u šok završnici izgubili od Francuza

•
  •
  •
  •

Hrvatski su rukometaši u prvoj utakmici kvalifikacijskog turnira za plasman na Olimpijske igre u Tokiju izgubili od Francuske 30:26.

‘Francuski kompleks’ nastavlja se i dalje… Hrvatski rukometaši izgubili su prvu utakmicu kvalifikacijskog turnira za plasman na Olimpijske igre u Tokiju. U Montpellieru je Francuska bila bolja 30:26.

Hrvatska je tako na startu turnira u Montpellieru pod vodstvom novog izbornika Hrvoja Horvata upisala poraz od starog rivala.

‘Kauboji’ su odigrali odličnih 45 minuta, no dojam su pokvarili u posljednjih 15 minuta kada su pala u igri. U prvom dijelu došli smo do četiri gola prednosti, u nastavku smo imali i pet golova viška, no domaćin je sve nadoknadio u posljednjoj četvrtini susreta okrenuvši rezultat.

Krenulo je nervozno s obje strane, pa u prvih pet minuta nije bilo golova. Povela je Hrvatska golom Domagoja Duvnjaka, a Francuska je tek u sedmoj minuti zabila za 1:1 preko Dike Mema.

U prvih 20. minuta igralo se gol za gol, a tada je Hrvatska prvi put otišla na dva gola prednosti (9:7). Minutu kasnije imali smo plus tri (10:7), a u 28. minuti i najveća četiri gola razlike u prvom dijelu (14:10). Do kraja poluvremena Francuzi su uspjeli smanjiti na 15:12.

Dobro smo krenuli i u nastavak, s dva brza gola Hrvatska je povela 17:12. Francuska se vratila serijom 3:0 za 17:15, no ‘kauboji’ su ekspresno uzvratili s dva gola za prednost 19:15. Uslijedila je nova francuska ‘mini serija’ za minus dva (20:18, 21:19). Francuzi su imali i kontru za samo gol zaostatka, no Pešić je sjajno obranio Descatov udarac.

Nažalost, Francuska je na ulazu u posljednjih 10 minuta izjednačila (23:23), a minutu kasnije i povela 24:23. Bilo je to prvo francusko vodstvo od rane faze utakmice. U egalu nas je držao sjajni Ivan Čupić koji je odigrao jednu od najboljih predstava u hrvatskom dresu. Međutim, nije mogao sam.

Pet minuta prije kraja Francuzi bježe na dva gola razlike (27:25), a tri i pol minute prije kraja na 28:25. Čupić je smanjio na dva gola zaostatka, Štrlek je imao kontru za potpuni povratak, no nije zabio. Na koncu je Francuska slavila 30:26.

Francusku su do pobjede predvodili Dika Mem i Kentin Mahe s po pet golova, dok je Timothey N’Guessan zabio četiri.

U hrvatskim redovima sjajan je bio Ivan Čupić s 10 golova, Ivan Martinović je zabio pet, Luka Cindrić tri, a Igor Karačić i Domagoj Duvnjak dodali su po dva gola.

U drugom susretu iz naše skupine nije bilo iznenađenja, Portugal je pobijedio Tunis 34:27.

Nakon prvog kola vode Francuska i Portugal s po dva boda.

U subotu su na rasporedu susreti 2. kola, a sastaju se Hrvatska – Portugal (18.30 sati) i Francuska – Tunis. Prve dvije ekipe iz skupine izboriti će plasman na Olimpijske igre u Tokiju.

Hina/Foto: Jozo Čabaja