Hrvatska ima europskog prvaka u zimskim sportovima. Zlatni je Matija Legović

•
  •
  •
  •

Mladi hrvatski biatlonac Matija Legović osvojio je zlatnu medalju u disciplini masovni start na Europskom juniorskom prvenstvu u poljskim Jakuszycama.

Sjajne vijesti za Hrvatsku dolaze iz Poljske, gdje je hrvatski tinejdžer Matija Legović (18) osvojio zlatnu medalju u disciplini masovni start na Europskom prvenstvu za juniore u poljskim Jakuszycama.

Član Biatlonskog kluba TSK Budućnost iz Brod Moravica bio je najbolji (39:13.6) u posljednjoj utrci prvenstva u kojoj se 60 biatlonaca natjecalo na 12 km. S 20 sekundi prednosti, odnosno četiri promašaja, Legović je slavio ispred drugoplasiranog Ukrajinca Vitalija Mandzina. Brončanim odličjem okitio se Austrijanac Lukas Haslinger.

Pobjednički nastup u disciplini “mass start” bio je vrhunac Legovićeve sjajne forme koju je demonstrirao tijekom cijelog EP-a, prethodno je bio vrlo dobar šesti na 15 km pojedinačno i deseti u sprintu na 10 km.

Njegovim zlatnim odličjem Hrvatska je treća na ljestvici država osvajačica medalja na EP-u, odmah iza Austrije i Finske.

Legović je Hrvatsku predstavljao i na XVI. zimskom izdanju Europskog olimpijskog festivala mladih u Italiji na kojem je bio hrvatski stjegonoša na otvaranju natjecanja u Trstu zajedno s Dorom Ljutić.

Tada je zauzeo peto mjesto u sprinti na 7.5 kilometara i 13. mjesto u utrci na 12.5 kilometara. Smatraju ga iznimnim talentom, a neki su mu nadjenuli nadimak ‘Novi Jakov Fak‘, po bivšem hrvatskom biatloncu koji je prešao pod slovensku zastavu 2010. godine.

Ovaj rezultat odlična je uvertira za Svjetsko juniorsko prvenstvo u Estoniji od 23. veljače do 2. ožujka.

Prošle sezone Legović je na svjetskoj smotri osvojio srebrno i brončano odličje. Srebro je tada osvojio s dvije promašene mete, po jednu je promašio u ležećem i stojećem stavu i na koncu je imao šest i pol sekundi zaostatka iza Norvežanina Kaspera Kalkenberga koji je imao tri promašaja.

Hina/Foto: Guliver