HRVATSKA – ISLAND 31: 27 Dva velika preokreta i luda završnica za prvu pobjedu na SP-u

•

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je nastup na svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj pobjedom u Munchenu protiv Islanda 31-27 (16-14).

Bila je to drama nad dramama. Dva velika preokreta i lude, furiozne završnice. Najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske bili su Luka Stepančić s osam i Luka Cindrić sa šest golova, dok je Island predvodio Aron Palmarsson sa sedam pogodaka.

U sjajnoj atmosferi Olimpijske dvorane u kojoj su hrvatski navijači napravili domaću atmosferu, “kauboji” su završnih deset minuta slomili Island i pobjedom 31-27 osvojili važne bodove.

Hrvatska nikada na velikim natjecanjima nije izgubila od Islanda. U dosadašnjih sedam susreta na OI, SP i EP upisali smo šest pobjeda i jedan neodlučeni ishod. Novi uspjeh ostvarili smo i u Munchenu.

Početne minute donijele su neobično otvaranje utakmice. U prvih šest minuta vidjeli smo 10 golova, po pet na svakoj strani uz 100-postotnu realizaciju i bez obrana vratara. Suparnička obrana se prva pribrala i u 18 minuti Island je poveo s dva gola razlike (11-9).

U 24. minuti prvi put na utakmici Islanđani su imali i tri pogotka prednosti (14-11) i napad za +4. Srećom, u završnici prvog dijela Hrvatska je zaigrala daleko pokretljivije i brže u obrani, podignuta je agresivnost, Marin Šego je ‘zaključao’ vrata i Hrvatska je zaključila prvi dio serijom 5-0 preokrenuvši rezultat od -3 do +2 na poluvremenu (16-14).

epa07275865 Luka Stepancic of Croatia (R) in action with Olafur Gustafsson of Iceland during the IHF Men’s Handball World Championship match between Croatia and Iceland in Munich, Germany, 11 January 2019. EPA/DANIEL KOPATSCH

Šego je u prvom dijelu sakupio sedam obrana, Luka Stepančić je zabio četiri, a Domagoj Duvnjak i Zlatko Horvat po tri gola. Kod Islanđana u prvom dijelu najviše problema zadavao nam je Aron Palmarsson sa četiri gola.

Hrvatska je u sjajnom ritmu otvorila i nastavak susreta. Zabili smo tri, a primili jedan pogodak za četiri gola prednosti (19-15). Nažalost, uslijedilo je pad u našoj igri, što je Island iskoristio i u 39. minuti je smanjio na gol zaostatka (21-20), u 43. minuti izjednačio (22-22), a u 46. minuti je imao i dva gola prednosti (24-22).

Hrvatska je u tom periodu u deset minuta zabila samo jedan gol i od vodstva 21-17, došla do minusa 22-24. Lino Červar je minutom odmora uspio primiriti momčad i Hrvatska se furiozno vratila u susret. Dvama vezanim golovima uspjeli smo izjednačiti (24-24), a u nastavku susreta hrvatski rukometaši su pronašli dodatnu energiju i fantastičnom završnicom slomili Island koji je zadnjih deset minuta zabio samo jedan gol. S pet golova u nizu (Stepančić, Horvat, Cindrić, Mandić, Šipić) Hrvatska je dvije minute prije kraja pobjegla na nedostižnih +5 (31-26) i slavlje je moglo početi.

Za najboljeg igrača utakmice proglašen je Luka Stepančić, a nagradu mu je predao bivši izbornik hrvatske nogometne reprezentacije, a sada trener Bayerna Niko Kovač. Stepančić je zaključio utakmicu s osam golova, Luka Cindrić je zabio šest, Zlatko Horvat pet, a Domagoj Duvnjak četiri gola, dok je odlični Šego sakupio 12 obrana. U suparničkim redovima najefikasniji su bili Palmarsson sa sedam, te Arnor Thor Gunnarsson i Elvar Orn Einarsson sa po pet golova.

U prvom susretu iz naše skupine Makedonija je pobijedila Japan sa 38-29 uz osam golova Kirila Lazarova i sedam golova Dejana Manaskova. Kod Japanaca najefikasniji je bio Hiroki Shida sa četiri gola. Večeras se još sastaju Španjolska i Bahrein.

Za hrvatske rukometaše subota je slobodan dan, a novi ispit imat će u nedjelju u 16.30 sati protiv Japana. U ponedjeljak, 14. siječnja slijedi okršaj protiv Makedonije, 16. siječnja je na rasporedu susret protiv Bahreina, a natjecanje u skupini ‘kauboji’ će zaključiti 17. siječnja protiv Španjolske.

Prve tri reprezentacije nastavljaju natjecanje u skupini I u kojoj ćemo se križati sa skupinom A koju predvode Francuska i Njemačka.

HRVATSKA – ISLAND 31-27 (16-14)

HRVATSKA: Šego, Stevanović; Štrlek 1 (1), Horvat 5 (2), Duvnjak 4, Musa 2, Stepančić 8, Cindrić 6, Šipić 2, Karačić 2, Mandić 1, Blažević, Bičanić, Vranković, Vida, Kozina

ISLAND: Gustavsson, Bjorgvinsson; Elisson 4, Gudmundsson 1, Palmarsson 7, Gislason, Magnusson 3, Gunnarsson 5, Sigurmannsson, Gudjonsson, Ingason, Jonsson 5, Kristijansson, Einarsson, Tharstarson, Arnasson 2

Sedmerci: Hrvatska 4 (3), Island 2 (2)

Isključenja: Hrvatska – 6 minuta, Island – 8 minuta