I u BiH slave: “Tri Bosnaca izbaciše veliku Francusku!”

•
  •
  •
  •

Švicarska je nakon boljeg izvođenja penala svladala Francusku i izborila četvrtfinale Europskog prvenstva. Svih pet Švicaraca bili su precizni, a zadnji, ključi penal za Francuze je promašio Mbappe. Nakon 120 minuta igre bilo 3:3

Švicarska je povela golom Seferovića u 15. minuti, preokret je kreirao Benzema s dva pogotka u razmaku od dvije minute, u 57. i 59. minuti. Prednost Francuske povećao je Pogba u 75. minuti.

Kad se očekivalo da Francuzi rutinirano utakmicu privedu kraju, Švicarci su  kreirali veliko iznenađenje. Seferović svojim drugim golom u 81. minuti te Gavranović u 90. minuti odveli su dvoboj u dodatnih pola sata. U nastavku nije bilo golova (Francuzi su u 120. minuti pogodili vratnicu), a Švicarci prošli dalje boljim izvođenjem jedanaesteraca.

U susjednoj BiH se šale da i oni imaju razloga slaviti jer su “tri Bosanca izbacila veliku Francusku”. Reprezentacija Švicarske vrvi od stranaca, djece useljenika koja su rođena u Švicarskoj ili kao kao maloljetnici doselili u tu zemlju. Tri su Albanca, dva Hrvata i jedan porijeklom Bošnjak.

Granit Xhaka, kapetan reprezentacije, rođen Baselu 1992., albanskoga je porijekla, trenutno igra za engleski Arsenal. Brat je albanskog reprezentativca Taulanta Xhake.

Xherdan Shaqiri rođen je 2991. u mjestu Gnjilane na Kosovu, trenutno za  Liverpool. Karijeru je počeo u Baselu, a igrao je za Bayern München, Inter Milano i preko Stoke Cityja došao na Anfield.

Admir Mehmedi je još jedan Albanac u reprezentaciji Švicarske. Rođen je 1991. u Gostivaru u Sjevernoj Makedoniji, a trenutno je član  Wolfsburga.

Važnu, čak presudnu ulogu u reprezentaciji Švicarske imaju i tri osobnosti porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

Vladimir Petković rođen je u Sarajevu  1963., bivši je švicarski nogometaš, danas izbornik reprezentacije. Nacionalni tim je preuzeo  u siječnju 2014. godine, naslijedivši Ottmara Hitzfelda nakon Svjetskoga prvenstva u Brazilu.

Švicarsku je vodio na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, prošao grupu nakon remija s Brazilom i Kostarikom i pobjede nad Srbijom. U osmini finala izgubili ode Švedske (1:0). I na Euru 2016. prošao je grupnu fazu, a u osmini finala ispao na penale od Poljske.

Igrajući i trenirajući švicarske nogometne klubove Petković je naučio i tri tamošnja službena jezika te osim hrvatskoga govori njemački, francuski i talijanski jezik. U Švicarskoj je pet godina radio za Caritas.

Mario Gavranović, član zagrebačkog Dinama, rođen je i odrastao u Švicarskoj (Lugano, 1989.). Roditelji su mu iz Gradačca u Bosni i Hercegovini, a doselili su u Lugano godinu dana prije Mariovog rođenja. Strijelac je trećeg gola Francuskoj koji je utakmicu odveo u produžetke.

Haris Seferović, koji je s dva krasna gola zaustavio svjetske prvake, rođen  je 1992. u Švicarskoj. Obitelj Seferović je iz Sanskog Mosta, u BiH, a u Švicarsku je doselila krajem 1980-ih godina

Seferović je nogometnu karijeru počeo u Grasshopperu 2009., igrao je za Fiorentinu, španjolski Real Sociedad, Eintracht Frankfurt, a trenutno nastupa za Benficu.

Nastupio je na Svjetskom prvenstvu 2014. i 2018. i Europskom prvenstvu 2016. i 2021. godine.

M. Marković/Foto: reuters