Lijepa naša u Beogradu. Veočić dobio Srbina 5:0 i osvojio europsko zlato

•
  •
  •
  •

Hrvatski boksač Gabrijel Veočić u Beogradu je osvojio je naslov europskog prvaka u kategoriji do 80 kg. Jednoglasnom odlukom sudaca 5:0 svladao je Srbina Rastka Simića (20), najvećeg mladog aduta srpskog boksa iz BK Loznice, najjačeg boksačkog centra u Srbiji!

Zlatni Gabrijel na EP-u je nanizao je pet maestralnih pobjeda  i u svom trećem finalu zaredom u tri godine osvojio drugi naslov prvaka Europe! I to u paklenoj atmosferi beogradskog Pionira, pred punim tribinama koje su gromoglasno navijale za svog prvaka iz Loznice!

Veočić je otvorio finale s više preciznih udaraca što su bodovni suci honorirali te mu jednoglasno dodijelili prvu rundu. I u izjednačenijoj drugoj rundi trojica sudaca dala su prednost hrvatskom borcu.

S velikom prednošću iz prve dvije runde naš boksač je u trećoj bio opušteniji, lakoćom je odbijao sve nasrtaje suparnika koji je bio svjestan da je u zaostatku, a onda u kontrama plasirao nove precizne udarce. Stoga je svih pet sudaca i treću rundu dodijelilo novom europskom prvaku.

Gabrijel još nije napunio 23 godine (1. lipnja 2001. godine), a ovo mu je bilo već treće veliko finale u tri godine zaredom – 2022. godine postao je prvak Europe do 22 godine na EP-u U-22 u Poreču, 2023. godine izborio je finale s četiri pobjede i osvojio srebro na Europskim igrama u Krakovu gdje je osigurao i olimpijsku normu za Pariz 2024., te je sada u Beogradu ponosno stao na europski tron!

Gabrijel je uz zlatnu medalju osvojio i nagradu EUBC-a za prvaka Europe – 15.000 dolara!

Hrvatska je tako prvi put nakon zlata Filipa Hrgovića iz 2015. ponovno dobila europskog prvaka. Prije Gabrijela Veočića Hrvatska je na ovom EP-u osvojila i srebrno odličje u ženskoj te broncu u muškoj konkurenciji za najveći uspjeh na seniorskim kontinentalnim smotrama.

U kategoriji do 81 kg naslovom europske doprvakinje okitila se Splićanka Lucija Bilobrk, članica BK Pit Bull, koju je do uspjeha vodio trener Ante Matas. U finalnom doboju bolja od Bilobrk jednoglasnom odlukom sudaca bila je prvakinja Rusije Elena Gapešina (28).

Trofejna boksačka karijera tek je pred Lucijom Bilobrk (24), ove godine je, uz europsko srebro, osvojila i zlato na Kupu nacija u Somboru, na kojem je svladala i svjetsku doprvakinju iz Uzbekistana.

Osječanin Luka Pratljačić osvojio je broncu u najtežoj kategoriji +92 kg, što je prva njegova velika europska medalja, ali i prva za osječki boks.