LUDNICA U ZADNJIH 30 SEKUNDI: Cedevita u “majstorici” do četvrtog naslova u nizu

•

CEDEVITA  je nakon nevjerojatne drame obranila naslov prvaka Hrvatske. Momčad Veljka Mršića vodila je 15 razlike  tri minute prije kraja u petoj utakmici finala protiv Cibone, ali je na kraju umalo prokockala veliko vodstvo.

Ekipa Damira Mulaomerovića vratila se u utakmicu, stigla na -3 (73:76) deset sekundi prije kraja, ali je Cedevita preko Ryana Boatrighta sa slobodnih bacanja uspjela slaviti 75:78 (15:18, 15:12, 28:16, 20:29)  i pobijediti u finalnoj seriji 3:2!

U do kraja ispunjenoj dvorani KC Dražen Petrović, što je dodatno podiglo temperaturu i otežalo uvjete za igranje, obje su momčadi pokazale znakove sputanosti u prvom poluvremenu, zbog uloga koji je nosila ova utakmica.

Cibona je do najveće prednosti došla u petoj minuti, nakon trice Rozića za 10:5, a Cedevitino najveće vodstvo bilo je +4 (23:27), nakon polaganja Krušlina u kontranapadu, što mu je omogućio Boatright ukradenom loptom i asistencijom.

Cedevita je u prvom poluvremenu imala mizeran šut za tricu, pogodivši tek jednom iz 14 pokušaja. No, momčad Veljka Mršića je to uspjela nadoknaditi nadskakavši Cibonu (27-17), uz čak devet napadačkih skokova. I jedna i druga momčad su šuterski bile iznimno neraspoložene.

Otvaranje drugog poluvremena odlučilo je pobjednika, a u tom je razdobolju briljirao Cedevitin Amerikanac Ryan Boatright. U pet minuta Cedevita je napravila  seriju 14-2, u koju je Boatright ugradio 11 koševa i asistenciju za tricu Marka Tomasa koji je pogodio za 44:32. Trostruki prvaci su do najvećih +17 (65:48) došli u 32. minuti, a tri minute prije kraja imali +14 (72:58), kad je Veljko Mršić odlučio ubaciti svoju drugu petorku.

Cibona je u nevjerojatnoj seriji stigla do samo tri koša zaostatka na 35 sekundi prije kraja (74:71), no tada je Nebojša Joksimović  dvaput promašio ‘zicer’ za  poen zaostatka. Miro Bilan je pogodio oba slobodna bacanja na drugoj strani, a nakon promašene trice Marinellija Cedevita je  zaključila utakmicu.

Nakon mizernih 1/14 u prvom poluvremenu, Cedevita je u drugom pogodila šest trica iz 12 pokušaja, a zadržala skakačku nadmoć (45-33). Ryan Boatright se pokazao pokretačkom snagom starog i novog prvaka te sa 22 koša, tri asistencije i pet ukradenih lopti bio najbolji igrač odlučujućeg dvoboja te zaslužio i naslov najkorisnijeg igrača finalne serije. Miro Bilan je imao 12 koševa i četiri skoka, a Filip Krušlin je ubacio 10 poena.

Luka Žorić je sa 17 koševa, šest skokova i tri asistencije bio najbolji Cibonin igrač. Po 13 koševa ubacili su Željko Šakić i Scott Reynolds, a 12 Petar Marić.

Pehar namijenjen prvaku, kapetanu Cedevite Miri Bilanu uručio je predsjednik Hrvatskog košarkaškog saveza Stojko Vranković.

Cedeviti je to četvrti uzastopni naslov, a sva četiri puta u finalu su nadigrali Cibonu, koja je ostala na 18. trofeja prvaka Hrvatske.