MEDALJA JE BLIZU! Atletičar BiH u bizarnoj utrci izborio finale u kraljevskoj disciplini

•

Amel Tuka (30) atletičar iz Bosne i Hercegovine, borit će se za medalju u finalu utrke na 800 metara nakon što je u svojoj polufinalnoj utrci završio na drugom mjestu s vremenom 1:44.53 i tako postavio najbolji rezultat sezone.

Bila je to utrka koju je obilježio sudar favorita za prolazak u finale Isaiaha Jewetta i Nijela Amosa, najbržeg na 800 metara ove sezone i prvog favorita za zlato.

Njih dvojica su pala 200 metara pred ciljem i to je najbolje iskoristio Tuka koji je u završnici  prestigao Britanca Elliotta Gilesa i tako prošao u finale s Kenijcem Fergusonom Rotichem.

Bosna i Hercegovina nikad nije osvojila medalju na Olimpijskim igrama, a sada Tuka, aktualni svjetski doprvak, može to promijeniti.

Nakon utrke Bocvana je uložila žalbu  da je sapleten. Nakon pregledavanja video organizatori su odlučili uvažiti prigovor pa će atletičar iz Bocvane nastupiti u finalu na 800 metara, u stazi devet. Budući da je jedan od favorita za medalju time je bh. atletičaru otežan put do postolja “kraljevskoj disciplini”.

Tuka je osvajač je srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu 2019. i brončane medalje na Svjetskom prvenstvu 2015. godine.

Na Olimpijadi u Riju  2016. godine Tuka je  osvojio 12. mjesto rezultatom 1:45.24. Njegov osobni rekord je  1: 42,51 postignut na  Dijamantnoj ligi u Monacu 17. srpnja 2015., a ove godine njegov najbolji rezultat je upravo polufinalna utrka u Tokiju  – 1:44.53

No, od svih devet atletičara u finalnoj utrci Tuka je ove sezone imao najslabiji rezultat i trebat će mnogo sreće da se domogne postolja.

Finale utrke na 800 metara je srijedu od 14:05 sati po hrvatskom vremenu.

M.M. /Foto:epa-effe