•
  •
  •
  •

Na današnji dan prije 26 godina u četvrtfinalu turnira u Hamburgu nožem je napadnuta Monika Seleš, tada najbolja tenisačica svijeta.

Njen bolni krik nakon  uboda nožem šokirao je svijet.

Monika Seleš igrala je meč protiv Bugarke Magdalene Maleeve. Pri vodstvu 6:4, 4:3 tenisačice iz Novog Sada na teren je uletio 38-godišnji Nijemac Günther Parche i zabio Moniki nož u leđa. Hitno je prebačena u bolnicu, fizički se oporavila nakon nekoliko tjedana, ali psihički oporavak od šokantnog napada trajao je puno duže.

Pomahnitali napadač Gunther Parche, poremećeni obožavatelj Steffi Graf, ubo je Moniku Seleš, tada prvu tenisačicu svijeta, velikim kuhinjskim nožem u gornji dio leđa. Samo nekoliko trenutaka poslije osiguranje je svladalo napadača, a Moniki je hitno pružena pomoć.

Do tog trenutka Monika Seleš suvereno je dominirala ženskim tenisom. U samo dvije godine osvojila je 22 turnira, od čega 7 Grand Slamova. Sjajnom igrom često je u finalima pobjeđivala glavnu suparnicu Steffi Graf, tadašnji broj jedan.

Seleš je u finalu Roland Garrosa 1990. godine slavila protiv Graf i sa 16 godina i šest mjeseci postala najmlađa osvajačica tog turnira. U sljedeće tri godine od mogućih 11 Grand Slamova osvojila ih je sedam, uključujući i pet vezanih na kojima je nastupila od Australian Opena 1991. godine do Roland Garrosa 1992. godine.

Gunther Parche, tridesetosmogodišnji nezaposleni Nijemac, opsjednut njemačkom tenisačicom, nije mogao podnositi Monikine pobjede pa je počeo pratiti svaki korak njezine karijere. Kap koja je prelila čašu bila je kada je u Berlinu srušila Steffi Graf s prvog mjesta. Njegov jedini cilj bio je pronaći način da izbaci Moniku Seleš iz igre.

U Hamburgu je u tome uspio. Ubod dubine četiri centimetra nazubljenim nožem za skidanje mesa s kostiju ozlijedio je mišiće i tkivo oko lijeve ramene lopatice. Kirurzi su bili uvjereni u potpun oporavak i prognozirali da će se Monika vratiti tenisu unutar nekoliko mjeseci.

“Nisam htio ubiti Moniku, samo sam htio pomoći Steffi da se vrati na prvo mjesto WTA ljestvice”, rekao je kasnije Parche koji je osuđen uvjetno na dvije godine zatvora.

Monika se oporavila za nekoliko tjedana, ali napad je ostavio veće psihičke ožiljke. Profesionalnom tenisu nije se vratila sljedeće dvije i pol godine. Djelomice i zbog toga što napadač nije dobio zatvorsku, nego samo uvjetnu kaznu.

Nakon incidenta Steffi Graf ponovno je zavladala ženskim tenisom.

Na prvom povratničkom turniru na otvorenom prvenstvu Kanade Monika Seleš ponovno je zablistala, osvojivši turnir i najavivši veliki povratak. Početkom 1996. osvojila je i grand slam na otvorenom prvenstvu Australije, ali to joj je bila i posljednja Grand Slam titula.

Brutalni napad ipak je ostavio duboke posljedice nakon kojih se Monika više nije vratila na prvo mjesto u ženskom tenisu.

Monika Seleš karijeru je završila 2003. s osvojena 53 turnira i devet Grand Slam naslova.

Megy M./Foto:Screenshot