Nakon Srbina pao je i Rus! Jannik Sinner pobjednik Australian Opena, a gubio je 2:0

•

Talijanski tenisač Jannik Sinner (23) pobjednik je Australian Opena nakon što je u finalu u Melbourneu preokretom u pet setova slavio protiv Rusa Daniila Medvjedeva s 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3.

Bodren povicima “Ole, Ole, Ole, Sin-ner, Sin-ner” i navijačima koji su nosili brojne talijanske zastave, Sinner je nadigrao svog supranika i meč loptu proslavio bacivši se na leđa.

Sinneru je ovo prvi osvojeni Grand Slam, a na putu prema naslovu je izbacio u polufinalu  Srbina  Novaka Đokovića. Najveći dosadašnji uspjeh bilo mu je polufinale lanjskog Wimbledona.

Sinner je u Melbourneu protutnjao do polufinala bez izbuljenog seta, a onda ipak prepustio jedan Novaku Đokoviću u tijesnom tie-breaku, nakon što je stvorio zalihu od 2:0. Činilo se da će mu Medvedev u finalu prekinuti nevjerojatan niz nakon što je prva dva seta dobio 6:3, ali uslijedio je fantastičan preokret.

Ovo im je bio 10. međusobnih okršaj, a nakon što je Medvedev dobio prvih šest, Sinneru je ovo četvrta uzastopna pobjeda i treća uzastopna u finalima, nakon Pekinga i Beča prošle godine.

U prvom je setu Rus dvaput oduzeo servis Sinneru, a onda poveo 5:1 u drugom. Talijan je vratio jedan break, ali drugi nije uspio. U trećem setu se igralo bez ijedne prilike za obrat sve do 10. gema kad je Sinner iskoristio prvu, u trenutku kad za protivnika više nije bilo popravnog, te izborio četvrti set.

U njemu se ponovila gotovo ista priča, osim što je Sinner spasio jednu break-loptu kod 3:3, a kad mu se pri vodstvu 5:4 ukazala prva prilika, odmah ju je iskoristio i odveo meč u odlučujući set. Kod 3:2 za Sinnera, Medvedev je dvaput pogriješio i suočio se s tri break-lopte. Prvu je spasio, drugu ne i Talijan je stekao kapitalnu prednost koju je održao do kraja.

Medvedev treći put pao u finalu Melbournea

Medvedevu je ovo bio treći uzastopni meč u pet setova, a ukupno četvrti od sedam na ovogodišnjem Australian Openu. Samo je treće kolo prošao 3:0 i u finalu nakon vodstva 2:0 u setovima konačno ostao bez snage.

Tako je ostao na 20 titula u karijeri, uz jedan Grand Slam (US Open 2021.), ali u Melbourneu je treći put zapeo na zadnjoj prepreci, nakon što je gubio finala 2021. i 2022.

M.M. /Foto: AU Open