Prekinuta utakmica Rumunjska – Kosovo. Spiker nije želio izgovoriti “Srbija”

•
  •
  •
  •

Utakmica skupine I kvalifikacija za Euro 2024 između Rumunjske i Kosova prekinuta je u 18. minuti pri rezultatu 0:0. Prekid je tragjao gotovo sat vremena. Domaćini su pobijedili 2:0, ali tek nakon što je utakmica nastavljena poslije prekida od 50 minuta.

Igrači Kosova demonstrativno napustili teren ogorčeni vrijeđanjem i omalovažavanjem od rumunjskih navijača. Razlog je transparent istaknut na tribinama stadiona u Bukureštu od strane navijača domaće reprezentacije na kojem je pisalo ‘Kosovo je Srbija’.

Uz to korištena je i pirotehnika, a s tribina se orilo ‘Srbija, Srbija’. To je dojadilo igračima Kosova pa su se pokupili s terena ironično pljeskajući rumunjskim navijačima.

Na to je službeni spiker vikao preko razglasa: “Molim vas, prestanite skandirati ime našeg susjeda! (Srbije, op.a.) UEFA ne tolerira revizionizam! Ovo je zadnje upozorenje!”

To je ponovio više puta, ali rumunjski ultrasi nisu ga slušali. Onda je pokušao drugačiej: “Molim vas, prestanite skandirati ime našeg susjeda! Ulažemo velike napore kako bi se utakmica nastavila. Ako nastavite skandirati to, bit će definitivno prekinuta!”

Kapetan rumunjske reprezentacije Nicolae Stanciu pokušao je urazumiti podivljale navijače te je tražio da uklone transparent. Uzalud. Igrači su napustili travnjak, a policija oduzela transparent te počela sa stadiona izbacivati izgrednike.

Utakmica je nastavljena nakon prekida od 50-ak  minuta, ali s novim incidentom. Igrači Rumunjske i Kosova sukobili su se odmah ispred ultrasa domaćih. Naravno, oni su odmah nastavili sa skandiranjem “Kosovo je Srbija”. Spiker je odgovorio: “Ne nasjedajte na provokacije! Ne pjevajte što ste pjevali maloprije!”

Rumunjska je pobijedla 2:0. Stanciu je zabio za 1:0 u 83. minuti, a Mihaila postavio konačni rezultat u trećoj minuti sudačke nadoknade. Kosovo je od 42. minute igralo s igračem manje zbog isključujućeg drugog žutog kartona Muriqija.

Sličan incident dogodio se prije tri mjeseca, kada je Kosovo na domaćem terenu odigralo 0:0 s Rumunjskom. Rumunji su tada pred kraj utakmice također skandirali “Kosovo je Srbija”. To je izazvalo ogorčenje Albanaca na stadionu te juriš zaštitara i policajaca na rumunjske navijače. Prvo su ih pretukli, a onda ih izbacili sa stadiona.

Rumunjska je jedna od država koje ne priznaju Kosovo, a njeni navijači su u lipnju putem do Prištine stali u Beograd te se ispred tamošnjeg hrama Svetog Save fotografirali uz veliki transparent s natpisom “Izmišljene države, to je za nas lažni nogomet. Oni nam ne znače ništa”.

D.M. /Foto: pmedia