RIJEKA – DINAMO 1:5 Rijeka povela pa zabila tri autogola. Dinamo prvak

•
  •
  •
  •

Dinamo je u derbiju 33. kola HNL-a pobijedio Rijeku na Rujevici s 5:1 i osigurao novi naslov prvaka Hrvatske.

Rijeka je povela već nakon 20 sekundi golom Luke Menala, a Dinamo je okrenuo autogolom Galovića u 42., strašnim golom Mišića u 48. te autogolom Capana u 49., golom Oršića u 64. minuti i autogolom Vukčevića u 88.

Rijeka je do vodstva došla čim se krenulo s centra. Lepinjica je neopreznom Mišiću oduzeo loptu na Dinamovoj polovici i odmah dao Lončaru koji prolazi kraj statičnog Stojanovića, ubacuje u sredinu, a tamo Menalo bježi Gvardiolu i u padu zabija za 1:0.

Nakon što je povela, Rijeka je potpuno prepustila loptu Dinamu koji je u nekim trenucima imao i 75 posto posjeda, ali nije uspio stvoriti pravu šansu. Zabio je Gvardiol u 16. minuti, ali je gol nakon tri minute pregledavanja snimke poništen zbog zaleđa Kastratija.

Pet minuta kasnije Murić je bio u dobroj situaciji, ali je loše zahvatio loptu. Dinamo je stiskao, pokušavao, no nije prijetio, da bi izjednačio u 42. minuti uz puno sreće. Oršić je probio lijevu stranu i s gol-aut linije odigrao povratnu loptu koju Galović nespretno skreće u vlastiti gol.

Dinamo je furiozno izašao u drugo poluvrijeme. Bezopasnog Kastratija zamijenio je Ivanušec koji je počeo razvlačiti obranu Rijeke i počeo se otvarati prostor za Dinamo.

Uraganski Dinamo u nastavku

U 48. minuti Nevistić sjajno brani zicer Majeru, lopta u nastavku akcije dolazi do Mišića koji ju je vukao oko šesnaesterca i onda fantastičnim udarcem pogodio suprotni kut za 1:2.

Sve je bilo gotovo već u sljedećem napadu kad je Ivanušec probio desnu stranu i poslao oštru loptu u peterac, a tamo Capan očajno reagira i skreće je u vlastiti gol za 1:3.

Mogla je Rijeka zakomplicirati utakmicu u 52. minuti kad je Menalo pobjegao obrani i izbio pred Livakovića, ali je Dinamov golman odlično izašao i zatvorio mu kut. Samo dvije minute kasnije obranio je strašan udarac Lepinjice, a odbijenu loptu Menalo je poslao u gredu.

Kako je utakmica odmicala tako je Dinamo sve više dominirao i bilo je samo pitanje koliko će golova zabiti. Capan je u 57. minuti skinuo loptu s noge Majeru u čistom ziceru, a u 64. minuti Oršić je na lijepu asistenciju Stojanovića pogodio za 1:4.

Tri autogola Rijeke

U 83. minuti Gvardiol je promašio čisti zicer glavom nakon centaršuta Ristovskog, a tri minute kasnije Gavranović u velikoj šansi nakon sjajne akcije puca visoko preko gola.

Ono što nisu mogli zabiti Gvardiol i Gavranović zabio je Andrija Vukčević u 88. minuti. Ivanušec je ovaj put probio lijevu stranu i oštrom loptom tražio Gavranovića, ali je igrač Rijeke uklizao i ugurao loptu u svoj gol za nevjerojatni treći autogol Rijeke.

Momčad Damira Krznara tako je tri kola prije kraja pobjegla Osijeku na ogromnih deset bodova prednosti te matematički osigurala četvrti uzastopni, a ukupno 22. naslov prvaka samostalne Hrvatske.

Dinamo je ove sezone imao ozbiljnoga konkurenta kakvog nije imao ni u jednoj od zadnje četiri sezone, no momčad Nenada Bjelice potpuno je izgubila korak s liderom u zadnja tri kola i nikako ga nije mogla ugroziti.

Osijek ozbiljno prijetio, ali se na kraju raspao

Većim dijelom sezone Dinamo i Osijek bili su ili jako blizu ili vrlo izjednačeni na vrhu, ali na kraju je presudila Dinamova kvaliteta, širina kadra i golemo iskustvo osvajanja trofeja, što se vidjelo u finišu sezone.

I dok je Osijek bio koncentriran samo na HNL, Dinamo se jako trošio u europskim utakmicama, ali je svejedno, točno kad je trebalo, pokazao da je najbolja hrvatska momčad. Ključan za Dinamov naslov bio je remi s Osijekom u Gradskom vrtu 21. travnja.

Bjelica je svoj bivši klub dočekao sa samo dva boda zaostatka i eventualnom pobjedom mogao je ozbiljno ugroziti Dinamove planove. No, Krznarova momčad odigrala je 1:1, zadržala Osijek na udaljenosti i onda rutinski odradila posao iako nije imala baš najlakši raspored.

Nakon derbija s Osijekom, Dinamo je kod kuće pobijedio Hajduk 2:0, onda slavio i u Koprivnici, da bi prije današnje pobjede na Rujevici u još jednom derbiju, onom zaostalom na Poljudu, remizirao s Hajdukom.

Osijek je potpuno pao nakon utakmice s Dinamom u Gradskom vrtu te je u sljedeća dva kola remizirao s Rijekom i Osijekom, da bi jučer izgubio u gostima kod Gorice 1:0.