Sudačka komisija: Penali za Dinamo su čisti, a Istra je na Poljudu oštećena

•
  •
  •
  •

Puno se prašine podiglo nakon utakmica Hajduk – Istra (0:1) te Osijek – Dinamo (2:3) u sedmom kolu SuperSport HNL-a. Zbog kontroverznog gola Istre na Poljudu u 101. minuti i dva sporna penala dosuđena za Dinamo u Osijeku u samoj završnici susreta, danima se samo pričalo o suđenju.

Javljali su se i političari, gradonačelnici, a šef hrvatskih sudaca Bruno Marić bio je prisiljen sazvati izvanrednu presicu na kojoj je tumačio zašto smatra da su oba penala za Dinamo ispravno dosuđena.

Komisija nogometnih sudaca Hrvatskog nogometnog saveza objavila je analizu suđenja u protekla dva kola, a mi ćemo izdvojiti što su utvrdili za dvije gore navedene utakmice.

OSIJEK – DINAMO 2:3

Sudac: Mario Zebec. Pomoćni suci: Luka Pajić i Sanja Rođak-Karšić. VAR sudac: Ivan Bebek.

84. minuta: Dosuđeni kazneni udarac nakon intervencije VAR suca ispravna je interpretacija pravila XIV (kazneni udarac). Igrač Osijeka unutar vlastita kaznena prostora neprirodnim položajem ruke te proširenjem obujma vlastita tijela ostvario je kontakt s loptom koji se, razmatranjem PNI-e, smatra jasnim prekršajem ‘kažnjive igre rukom’.

Uzimajući u razmatranje da je VAR sudac dostupnim alatima utvrdio dokazom da je prekršaj počinjen unutar kaznenog prostora, KNS HNS-a intervenciju smatra ispravnom. KNS HNS-a u izazovima jasnih prekršaja PNI-e, kad suci imaju potpuni nadzor incidenta, očekuje da se ispravne odluke donesu u terenu za igru.

90.+2 minuta: Sudac utakmice neispravno je procijenio incident unutar kaznenog prostora Osijeka kad je branič Osijeka u želji da igra loptom počinio ‘nenamjeran’, ali nesmotren i jasan prekršaj PNI-e. KNS HNS-a odluku suca smatra ‘jasnim propustom ispravne interpretacije PNI-e’. Sukladno protokolu, intervenciju VAR suca smatra očekivanom. Nakon pregleda OFR snimke, odluka dosuđenog kaznenog udarca je ispravna.

HAJDUK – ISTRA 0:1

Sudac: Igor Pajač. Pomoćni suci: Ivan Mihalj i Kristijan Novosel. VAR sudac: Ivan Vučković.

90. minuta: Neispravna odluka suca u interpretaciji Pravila nogometne igre nesmotrena/gruba igra. Igrač Hajduka, iako u želji da igra loptom, ‘potpunim kontaktom’ udario je suparnika nogom u glavu.

Razmatranjima Pravila nogometne igre predmetni incident smatra se prekršajem ‘grube igre’ zbog jasnog ugrožavanja sigurnosti suparnika te je igrač umjesto izdane opomene trebao biti isključen iz igre. KNS HNS-a očekuje intervenciju VAR suca u situacijama s jasnim dokazom.

90.+10 minuta: Procjena drugog pomoćnog suca dopustiti nastavak igre u interpretaciji Pravila XI (Zaleđe) ispravna je odluka. Drugi pomoćni sudac tijekom prosudbe incidenta apsolutno je slijedio smjernice i naputke UEFA-e, KNS-a HNS-a.