VIDEO Derbi prvog kola: Hat-trick Ronalda, remi Portugala i Španjolske 3:3

•
  •
  •
  •

Španjolska i Portugal odigrali su fantastičnu utakmicu na otvaranju skupine B SP-a. Nakon silnih šokova i preokreta, uz hat trick Ronalda.

Vjerovali smo da će Španjolci i Portugalci odigrati kvalitetnu partiju, jer u pitanju su ponajbolje reprezentacije svijeta, no ipak nas je oduševio spektakl kojem smo svjedočili.

Šest golova, pogreška VAR-a, katastrofalna reakcija možda i najboljeg golmana svijeta Davida de Gee, tri gola Ronalda, od toga golčina iz slobodnjaka u 88. minuti za 3:3, dva gola Diega Coste – rezime je sjajne utakmice odigrane u Sočiju.

Sve to i još puno toga smo večeras gledali u jednoj od najljepših utakmica odigranih na mundijalima.

Portugal je poveo već u 4. minuti iz penala koji je izborio i realizirao Cristiano Ronaldo. Ronaldo je pao u kaznenom prostoru nakon što ga je srušio Nacho. Španjolci su prosvjedovali, tvrdili su da se Ronaldo bacio, da je išao na iznuđivanje penala, ali talijanski sudac Rocchi bio je neumoljiv. Baš kao i Ronaldo, koji je bez problema probio De Geu.

Nakon vodstva Portugal se povukao i prepustio je inicijativu Španjolcima. I vrlo brzo, u 10. minuti, David Silva se našao u odličnoj prigodi, ali traljavo je pucao s 12 metara. Novu prigodu David Silva je imao u 21. minuti, ali je njegov udarac blokirao portugalski branič.

Već u sljedećoj minuti opasan kontranapad Portugala, Cristiano Ronaldo je uposlio Guedesa, koji se spetljao u odlučujućem trenutku.

Španjolska je izjednačila u 24. minuti. Diego Costa je nakon skoka udario laktom Pepea, bio je to čist faul, koji suci nisu vidjeli. Nakon toga je španjolski Brazilac napravio čudo, slomio je tri-četiri igrača Portugala u svega pet metara i zabio je iza leđa Ruija Patricija.

Krasan gol, ali je trebao biti poništen

Na Twitteru se povodom ove situacije oglasio legendarni Peter Schmeichel koji se zapitao čemu VAR služi ako imamo ovakve situacije preko kojih suci prelaze.

Dvije minute kasnije Španjolska je mogla povesti. Isco je čudesnim udarcem s 20 metara raznio gredu. Lopta se odbila, no nije prešla gol-liniju. Nova prilika za vodstvo Španjolske ukazala se u 35. minuti, no Iniesta sa sedam metara iskosa puca pored gola.

Kazna za promašene prigode stigla je u 44. minuti. Ronaldo je tukao sa 16 metara, nije to bio nešto posebno snažan i precizan šut. Išao je točno po sredini vrata, ali De Gea radi užasnu pogrešku, lopta mu prolazi kroz ruke i Portugal opet vodi.

Nakon umirujućih deset minuta drugog poluvremena Španjolska je napravila preokret u razmaku od tri minute. Španjolska je uspjela poravnati u 55. minuti iz prekida. David Silva je iz slobodnog udarca ubacio na drugu stativu, Busquets je glavom loptu spustio u peterac, a Diego Costa je opet strijelac.

Tri minute kasnije Španjolci već vode. Nakon duge akcije lopta je došla do braniča Nacha, koji odličnim poluvolejom sa 17 metara pogađa stativu, a lopta se od vratnice odbija u mrežu za vodstvo Španjolske 3:2.

Nacho za preokret, a  CR7 za kraj

Iako je preokret Španjolcima donio psihološku prednost, Portugalci su se ipak uspjeli vratiti. U 88. minuti Cristiano Ronaldo upisuje hat-trick, pogodivši iz slobodnog udarca s 20 metara za 3:3.

Nakon toga, još dvije prigode za Portugal u sudačkoj nadoknadi. Udarac Quaresme je blokiran, a Ronaldo glavom puca pored gola.

Ranije je u ovoj skupini Iran pobijedio Maroko 1:0 autogolom Aziza Bouhaddouza u petoj minuti sudačke nadoknade. U 2. kolu 20. lipnja igraju Portugal – Maroko i Španjolska – Iran.

PORTUGAL: Rui Patricio, Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro, Bernardo Silva (Quaresma, 69), William Carvalho, Moutinho, Bruno Fernandes (Joao Mario, 68), Guedes (Andre Silva, 80), Cristiano Ronaldo.

ŠPANJOLSKA: De Gea, Nacho, Piqué, Ramos, Alba, Koke, Busquets, Silva (Lucas Vazquez, 86), Isco, Iniesta (Alcantara, 70), Diego Costa (Aspas, 77).

STRIJELCI: 1:0 Cristiano Ronaldo (4-pen), 1:1 Diego Costa (24), 2:1 Cristiano Ronaldo (44), 2:2 Diego Costa (55), 2:3 Nacho (58), 3:3 Cristiano Ronaldo (88).