“Navedene tvrdnje u cijelosti su netočne te su sračunate isključivo na to da se senzacionalistički, u izrazito negativnom svjetlu, prikaže svećenika Katoličke Crkve”
Presudom Općinskog građanskog sud u Zagrebu, utvrđeno je da su informacije iznesene u emisiji Potraga, emitiranoj 8. lipnja 2017. godine na televiziji RTL, bile neistinite, neprovjerene i štetne za ugled Nedjeljka Pintarića, svećenika Katoličke Crkve.
Prilog je radila novinarka Danka Derifaj, a urednik emisije tada je bio Igor Bobić.
“Novinarka Danka Derifaj za Potraga istraživala je sukobe između monsinjora Nedjeljka Pintarića i stanara zgrade u Tomićevoj ulici u Zagrebu”, stajalo je u najavi emisije Potraga 8. lipnja 2017.
U emisiji, koja više nije dostupna na RTL platformu, ali je na nekim partnerskim portalima, objavljeno je:
“Stanarka Nevenka Novaković optužila je Pintarića da je uzurpirao zajednički prostor, probio vrata u stoljetnom zidu i ogradio dio dvorišta, čime je onemogućio pristup ostalim stanarima. Navodi se da je bez dozvola radio na zaštićenom spomeničkom dobru, te da je žena koja mu čuva stan prijavljena policiji zbog prijetnji.”
Navedeno je i da je “u prisnom odnosu sa ženom i djetetom koji žive u njegovom stanu”, čime se neupitno sugeriralo da ne živi životom primjerenim svećeničkoj službi. Kontekst jasno sugerira pokušaj diskreditacije gospodina Pintarića, uključujući insinuacije o kršenju svećeničkog celibata — što je u izravnoj suprotnosti s kanonskim pravom Katoličke crkve.
RTL odbio objaviti demanti
Monsinjor Pintarić je uputio demanti, RTL odbio objaviti pa je pokrenuo tužbu. Tužbu je, zbog objave netočnih informacija, podnio protiv Željke Marjanović, glavne urednice RTL-a.
PRESUDA: Danka Derifaj i RTL objavili laži o katoličkom svećeniku pic.twitter.com/Mbbm2rkd5n
— Maxportal.hr (@mmarko631) August 17, 2025
Sud je zaključio da su izjave Nevenke Novaković, iznesene u navedenoj emisiji, predstavljale povredu časti i dostojanstva gospodina Pintarića, te da su iznesene bez odgovarajuće novinarske pažnje i provjere.
Sutkinja Općinskog građanskog sud u Zagrebu Vesna Horvat je 4. kolovoza 2022. presudila:
Nalaže se tuženiku Željki Marjanović, kao glavnom uredniku RTL Hrvatska da nakon zaprimanja ove presude u prvoj slijedećoj emisiji “Potraga”, bez promjena i dopuna, sukladno Zakonu o medijima, objavi Ispravak netočne informacije objavljene dana 08. lipnja 2017. u emisiji “Potraga” slijedećeg sadržaja:
U emisiji RTL Hrvatska d.o.o. “Potraga”, emitiranoj dana 08.06.2017. godine, gošća emisije gđa. Nevenka Novaković iz Zagreba, Tomićeva 9 iznijela je, a RTL Hrvatska d.o.o. prenijela, niz ne istinitih informacija, i to:
– da je gosp. Nedjeljko Pintarić sa ženom koja živi u stanu na adresi Tomićeva 9, Zagreb, ujutro zajedno odlazio na posao, te se s njom isto tako u poslijepodnevnim satima zajedno vraćao s posla,
– da je gosp. Nedjeljko Pintarić u vrlo prisnom odnosu sa ženom koja živi u stanu na navedenoj adresi i njezinim djetetom,
– da gosp. Nedjeljko Pintarić ne živi životom primjerenim za njegovu svećeničku profesiju.
Navedene činjenične tvrdnje koje je iznijela gđa. Nevenka Novaković, a prenijela RTL Hrvatska d.o.o. u emisiji “Potraga” u cijelosti su netočne, te su sračunate isključivo na to da se senzacionalistički, u izrazito negativnom svjetlu, prikaže svećenika Katoličke crkve.
Nadalje, u potpunosti su neistinite sve činjenične tvrdnje vezane za navodne prisne odnose gosp. Nedjeljka Pintarića i gospođe koja kao podstanar živi u njegovom stanu u Zagrebu, Tomićeva 9, kojima se, kako proizlazi iz konteksta svega iznesenog, očito pokušava insinuirati da gosp. Nedjeljko Pintarić ne živi u celibatu i sukladno odredbama kanonskog prava.
PRESUDA: RTL i Danka Derifaj grubo su uvrijedili svećenika Katoličke Crkve by Maxportal.hr
Iznošenjem i pronošenjem ovakvih neistinitih činjeničnih tvrdnji, osobito imajući u vidu svećeničku službu koju obavlja gosp. Nedjeljko Pintarić, grubo se vrijeđaju njegovo dostojanstvo, čast i ugled koji gosp. Nedjeljko Pintarić uživa, kako u svom radnom okruženju u Zagrebačkoj nadbiskupiji, tako i među mnogobrojnim vjernicima.
Iako se radilo o navodima koje gđa. Nevenka Novaković nije poduprla nikakvim dokazima, RTL Hrvatska d.o.o. je ove navode, bez ikakve provjere, emitirala kao istinite, iako je znala i morala znati da se radi o takvim tvrdnjama koje bi mogle teško difamirati osobu gosp. Nedjeljka Pintarića, te mu prouzročiti nemjerljivu moralnu štetu.
Objavljivanjem neprovjerene i neistinite informacije povrijeđena su temeljna načela novinarske struke, što je u konačnici rezultiralo grubom povredom časti i ugleda gosp. Nedjeljka Pintarića.
Gosp. Nedjeljko Pintarić ovim putem kategorički demantira sve činjenične navode koje je u emisiji “Potraga” emitiranoj dana 08.06.2017. iznijela gđa. Nevenka Novaković.
Konačno, gosp. Nedjeljko Pintarić pridržava pravo radi zaštite svojih prava povrijeđenih u navedenoj emisiji protiv svih odgovornih poduzeti odgovarajuće pravne mjere, uključujući i pokretanje sudskih postupaka pred nadležnim sudom.
Nalaže se tuženiku da naknadi tužitelju trošak parničnog postupka u iznosu od 11.112,50 kn u roku od 15 dana.”
U kolovozu 2022.m, samo par dana nakon presude, objavljeno je da Danka Derifaj napušta RTL. Nije poznato je li ta presuda imala utjecaj na njen odlazak s RTL-a.
M. Marković/Foto:rtl