DR. ŽELJKA JOSIĆ, ZASTUPNICA HDZ-a: ‘Liječnica sam i katolkinja, zato sam glasala za Istanbulsku konvenciju’

3 lipnja, 2018 maxportal
Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Samo 15-ak dana nakon zahtjevnog porođaja HDZ-ova saborska zastupnica dr. Željka Josić bila je 13. travnja u Saboru na glasanju o povjerenju potpredsjednici Vlade Martini Dalić, kao i prihvaćanju Istanbulske konvencije.Njen dolazak u Sabor komentirao se tada kako je morala doći na sjednicu bez obzira na njezino zdravstveno stanje i oporavak, a sve kako bi HDZ imao potrebnu većinu za povjerenje sada već bivšoj ministrici gospodarstva.

No dr. Josić, u razgovoru za Večernji list navodi kako joj takvi zlobni komentari smetaju.

– Ni u jednom trenutku nije bilo upitno hoću li ili neću doći na glasovanje taj dan. Imala sam jedino dvojbu kako ću postupiti prilikom glasovanja o Istanbulskoj konvenciji – kaže nam ova 40-godišnja sisačka specijalistica ginekologije i porodništva, istaknuvši kako je rođenje kćeri Roze ipak potvrdilo njezinu odluku da glasa za Istanbulsku.

Kako sam dio trudnoće provela u bolnici, pratila sam sve rasprave na tu temu, a pogotovo priče zlostavljanih žena. A onda sam postala majka i, kao i svaka druga majka, danima sam gledala svoju Rozu kako mirno spava. Ne mogu ni zamisliti da joj ikada itko poželi učiniti nešto loše. Da je psihički maltretira. Da je udari.

Kao svaka majka, učinila bih sve da joj se nikada nešto takvo ne dogodi. I kao liječnica često sam gledala žene koje su bile izložene nasilju u obitelji uz šarolika opravdanja za ozljede koje smo im liječili. Ali jedno im je bilo zajedničko. Strah od nasilnika. Zato su šutjele i uglavnom nisu prijavljivale nasilnike bez obzira na sve zakone koje imamo i koji nude zaštitu žrtvama – objašnjava nam mlada Siščanka ističući razloge zbog kojih je glasala za Konvenciju.

– Želim da se konačno stane na kraj svim oblicima nasilja i za to treba koristiti sve moguće načine i institucije – dodaje dr. Josić, koju su prije glasanja mnogi uvjeravali i apelirali “na njezinu kršćansku savjest” da glasa protiv Konvencije.

– No, upravo zbog nje, moje kršćanske savjesti, zbog kršćanskog nauka na kojem sam odgojena, glasala sam za njenu ratifikaciju. Kršćanstvo je religija kojoj je temelj nenasilje i duboko vjerujem kako bi naše društvo bilo znatno drugačije kada bi svi koji se pozivaju na ovakve vrijednosti uistinu po njima živjeli – napominje ta političarka koja se i dalje oporavlja od posljedica komplikacija tijekom porođaja.

– Na sreću, Roza je izvrsno, jako dobro napreduje, a i ja se polako vraćam u normalu. A za to evo i javno moram zahvaliti svojoj mami Mariji, bez koje bi ovi, najljepši prvi dani bili puno teži. S obzirom na dulji oporavak nakon operacije, neko ću vrijeme morati malo manje biti na terenu među svojim prijateljima u Sisačko-moslavačkoj županiji, a više ću boraviti u Saboru

Ova dugogodišnja članica HDZ-a aktivnije se uključila u politiku relativno nedavno. Iznenađujuće je završila na saborskoj listi i s nižeg mjesta na listi ipak ušla u Sabor, kao zamjenica aktualnom sisačko-moslavačkom županu Ivi Žiniću.

I za taj ulazak na listu komentiralo se kako ga može zahvaliti samo tzv. ženskoj kvoti.

– Loše se osjećam kad mi netko kaže da sam, nakon što sam godinama ulagala u svoje obrazovanje i svoju liječničku karijeru, na listi završila zbog ženske kvote. U HDZ-u sam od srednjoškolskih dana, a kao liječnica sam radila u većini gradova i općina naše županije i znam one prave životne problema svake te općine i grada jer nisam tamo dolazila samo na predizborne skupove i na slavljeničke pozive.

Znam što muči ženu koja sama od poljoprivrede prehranjuje obitelj, ali i onog razvojačenog branitelja kojeg su mi u sitne noćne sate znali dovesti hitnom pomoći. I zato ne znam zašto onda netko misli da sam ja samo ženska kvota? Da ja nemam sve što je potrebno jednom saborskom zastupniku da zastupa interese svoje izborne jedinice, svoga grada i županije – odlučna je dr. Josić, kojoj je sa zastupničkom dužnosti pripala i ona članice saborskog odbora za ravnopravnost spolova. A s tim u vezi jasno kazuje – koliko se god deklarativno zaklinjali u to, žene u Hrvatskoj nisu u ravnopravnom položaju s muškarcima.

Ostatak intervju možete pročitati u Večernjem listu

MP/Foto:facebook


Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •