Kovač najavio kandidaturu: Brojni HDZ-ovci su podržali moju izjavu. Čak i Plenković

29 srpnja, 2019 maxportal
Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bivši ministar vanjskih poslova i saborski zastupnik HDZ-a Miro Kovač u jeku rekonstrukcije Vlade izjavio kako je rekonstrukcija potrebna i HDZ-u, izazvalo je to burne reakcije u vrhu stranke. U intervjuu za Jutarnji list pojasnio što stoji iza te izjave.Prvi je na Kovačevu izjavu o nužnoj rekonstrukciji HDZ-a reagirao premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković, kojemu će Kovač biti jedan od protukandidata na unutarstranačkim izborima.

‘Treba najprije Vladu rekonstruirati, a HDZ konsolidirati. Vidjet ćemo tko će biti glavni u toj igri’, poručio je Plenković Kovaču, kojeg je prozvao i glavni tajnik stranke Gordan Jandroković kazavši da ga to što je učinio, barem u njegovim očima, diskvalificira za čelnika HDZ-a.

‘O tome tko je kvalificiran za čelnika HDZ-a i tko će biti ‘glavni u toj igri’ neće odlučivati pojedinci, nego cjelokupno članstvo stranke. Kao što znamo, HDZ je prema svom statutu demokratska politička organizacija, a ne nasljedna monarhija’, rekao je.

Na pitanje što to točno znači, da HDZ-u treba rekonstrukcija, odgovara da se stranka treba obnoviti.

‘Kao član stranke i kao saborski zastupnik koji je izravno izabran u devetoj izbornoj jedinici, zabrinut sam. Rezultat na europskim izborima pokazao je da je HDZ u odnosu na parlamentarne izbore 2016. godine izgubio gotovo trećinu svojih birača. To dovoljno govori. Bio je to dosad najlošiji izborni rezultat HDZ-a na nacionalnoj razini u njegovoj povijesti. Za pobjedu na nadolazećim izborima potrebna je očito promjena politike HDZ-a. Zato su naši članovi u velikom broju i pozdravili moju izjavu’.

Na pitanje zašto ste to izjavio baš na dan kad se na izvanrednoj sjednici Sabora glasalo o novim ministrima i je  li to bio loš tajming, odgovara

– Rekao sam nešto što je općepoznato, da je Vlada onoliko jaka koliko je jak HDZ. Drago mi je da je Andrej Plenković odmah prihvatio moju tezu. Samo što je “rekonstrukciju” nazvao “konsolidacijom”.

Na kritike da je  izjava bilo nekorektna na dan izbora nove Vlade, odgovara:

– To je argument koji jednostavno ne stoji. Da sam to izjavio prije ili kasnije, u nekoj drugoj prigodi, vjerujem da bi kod nekih pojedinaca reakcije bile slične jer se očito ne želi prihvatiti stvarnost. Podržao sam prijedlog rekonstrukcije Vlade, to sam uostalom bio i najavio. I ponosan sam što nikada nisam pisao pisma i pozivao stranačke kolege na neposluh niti davao ostavku u kriznim trenucima za HDZ i njegovu vladu.

Kazao sam da je za pobjede HDZ-a na budućim izborima potrebna rekonstrukcija u HDZ-u i iza toga čvrsto stojim. To je, ponavljam, mišljenje mnogih naših članova i birača. Moj je interes, tomu stremim, što snažniji i bolji HDZ koji će napokon Hrvatsku reformirati, preporoditi i pretvoriti je u zemlju u koju će se ljudi useljavati, a ne iseljavati.

Potvrdio je da će se kandidirati  na unutarstranačkim izborima?

– Kada dođe to vrijeme, kandidirat ću se za snažan, jedinstven i pobjednički HDZ. S mnogim kolegama u stranci komuniciram. Želja mi je da HDZ bude snažniji i bolji. Treba jačati jedinstvo stranke. Prioritet mi je što tješnja komunikacija s članstvom, sa što više članova stranke. Za pobjedu će biti potreban savez s članstvom, ne samo s pojedincima.

O kandidaturi Miroslava Škore:

– Miroslav Škoro je ozbiljan kandidat i tako ga valja shvatiti. To trenutno pokazuju i ankete. Isto vrijedi i za Zorana Milanovića. Nikoga se ne smije podcijeniti.

M. Marković/Foto:cropix

 


Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •