Potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević osvrnuo se na obnovu Banovine i druge aktualne teme.
“Kad sagledam pitanje obnove, pokušavam biti maksimalno racionalan i objektivan, no teško je jer preko Stožera sudjelujem u cijelom procesu. Pokušavam sagledati s kojim smo se problemima suočavali i mogu reći da sam zadovoljan dijelom posla koji smo napravili, brojem uklonjenih objekata i s nekonstrukcijskom obnovom, koliko god to netko podcjenjivao.
Mislio sam da možda nećemo dosegnuti broj od 1000 završenih kuća do kraja godine, a mi smo premašili taj broj. Ono što mi nedostaje jest to što nismo započeli izgradnju zamjenskih kuća. Da smo započeli s tim poslom, bar desetak kuća, onda bih mogao reći da sam zadovoljan, ovako posao nije zaokružen”, rekao je Milošević za tportal.
Na godišnjicu potresa mogli su se čuti i komentari da Banovina postaje novi Vukovar, kojeg se politika sjeti samo jednom godišnje.
“Teško da se mogu s tim složiti. Potresi su obilježili ovaj mandat Vlade i moj mandat u Vladi. Najveći dio svog posla i energije uložio sam i usmjerio na to područje i sigurno da će se velikim dijelom uspjeh mandata ove Vlade temeljiti na onome što smo napravili tamo. Ne mogu prihvatiti tu ocjenu. Bio je veliki medijski fokus na godišnjicu, ali fokus Vlade nije samo taj dan. Tu su dva potpredsjednika Vlade s državnim tajnicima i mi svaki tjedan imamo sjednicu Stožera za obnovu tamo i poduzimamo mjere, Vlada svako malo donosi odluke koji se odnose na potresom pogođeno područje.
Nedavno je produljen paket mjera poput oslobođenja plaćanja struje, toplinske energije, autoceste, RTV pristojbe. Vlada je donijela i odluku da ministar financija izmijeni pravilnik o porezu i produlji oslobođenje PDV-a na donacije na tom području. Fokus politike i Vlade je svakako na tom području i nije prigodničarski i samo na obljetnicu”, dodao je.
Bio je na neki način dio Vlade Zorana Milanovića kao pomoćnik u Ministarstvu uprave. Kako danas gleda na njegov mandat na Pantovčaku?
“Načelno smatram da je dobro za demokratsku kulturu države da predsjednik nije iz iste političke opcije kao i Vlada. Mislim da je imao afirmativnu, pozitivnu kampanju, da nije išao niskim udarcima na protukandidate, imao je jako dobar inauguracijski govor i početak mandata.
Bio je i u Gruborima, gdje je održao jako dobar govor i ljudi tamo su se možda prvi put osjećali ravnopravnim građanima Hrvatske. No nakon toga nemam lijepe riječi ni dobru ocjenu ničega što radi i što govori. Imao je dobar početak i pristup, očekivao sam da će i do kraja mandata imati takav pristup, no sve što je uslijedilo jako loše djeluje na političke odnose i atmosferu u društvu”.
Posebno je odjeknula njegova izjava o genocidu u Srebrenici, a on je u obranu citirao i izjavu Milorada Pupovca na pitanje o genocidu u Srebrenici (op.a ‘Srebrenica je, a nije samo ona jer ima i drugih mjesta, slučaj u kojem postoje elementi genocidnih radnji koje treba prepoznati, elementi stradanja koji su po svojim razmjerima i karakteristikama takvi da nadilaze strahote koje su se događale u Hrvatskoj’). Je li ono što se dogodilo u Srebrenici bio genocid ili su u pitanju bili elementi genocidnih radnji?
“Na žalost, na ovim prostorima imamo rašireno iskustvo negiranja ili umanjivanja počinjenih zločina. I pitanje Srebrenice prečesto se politizira i umanjuje se značaj žrtve. Poštujem što je utvrdio sud u sudskim presudama i nemam tu što dodati. Mogu samo reći da sam kao saborski zastupnik zajedno s Miloradom Pupovcom išao na obilježavanja srebreničke tragedije u Hrvatskom saboru, gdje smo odali počast srebreničkim žrtvama”, zaključio je potpredsjednik Vlade.
R.I. /Foto: N1