•
  •
  •
  •

Hrvatska kadetska košarkaška reprezentacija postala je europski prvak! Mladi košarkaši pobijedili su u finalu u Novom Sadu jaku Španjolsku, koja je bila neporažena sve do finala,  71:70 košem u posljednjoj sekundi utakmice.

Hrvatska je vodila većim dijelom utakmice, imala je 19:14 nakon prve četvrtine i 37:29 na poluvremenu, i to najviše zahvaljujući raspoloženom Borisu Tišmi, koji je 17 od svoja 24 koša postigao u prve dvije četvrtine.

U zadnju dionicu ušli smo s prednošću 55:52, ali otvorili smo je loše, odmah smo primili četiri poena u nizu i našli se u zaostatku 55:56. Sredinom te dionice Španjolci su na krilima sjajnog Garube stekli i šest koševa prednosti, pa su završne minute bile dramatične.

Kod zaostatka Hrvatske 65:67 minutu prije kraja Filip Paponja krade loptu, a Garuba radi prekršaj na Perasoviću, koji pogađa oba slobodna bacanja za 67:67. Potom Paponja hvata loptu nakon promašaja Alderetea, a na drugoj strani Roko Prkačin zakucava za 69:67 21 sekundu do zadnjeg zvuka sirene!

Hector Alderete pogodio jenakon predaha tricu za 69:70 samo 12 sekundi prije kraja, no na drugoj strani još jednom sjajno reagira Prkačin i pogađa za 71:70.

Uslijedila je još jedna minuta odmora samo pet sekundi do kraja i posljednji španjolski napad za pobjedu, ali očajnički pokušaj Clementea u zadnjoj sekundi nije ušao i Hrvatska je počela slaviti naslov!

Najbolji u hrvatskim redovima bili su Boris Tišma s 24 koša te Roko Prkačin s 18 poena i 10 skokova. Kod Španjolaca prednjačili su Alderete (17), Garuba (16) i Clement (15).

Bilo je to četvrto finale za Hrvatsku u ovom uzrastu, a u dosadašnja tri finalna nastupa hrvatski kadeti su sva tri puta osvajali zlatno odličje (1995. godine, 2010. i 2011.).

Na posljednja dva EP-a reprezentacija do 16 godina naši su košarkaši gubili polufinala, a potom i utakmice za brončano odličje. Španjolci su u četiri navrata osvajali naslov kadetskih prvaka Europe, a posljednji put im je to pošlo za rukom 2016. godine.