Zajednica povratnika piše MOST-u: “Milanović je uništio Hrvatsku, nemojte ga vraćati na vlast”

8 prosinca, 2015 maxportal
Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

ZAJEDNICA povratnika Hrvatske uputila je Otvoreno pismo Boži Petrovu i zastupnicima MOST-a s porukom: “Milanovićeva Vlada uništila je područja posebne državne skrbi, favorizira Srbe nauštrb Hrvata, stambeno je zbrinula 1444 bivša agresorska vojnika, a samo 60 hrvatskih povratnika. Nemojte ih vraćati na vlast!”Pismo Zajednice povratnika objavljujemo u cijelosti:

“Poštovani gospodine Petrov!

Obraćam se Vama i Vašim kolegama, izabranim zastupnicima s liste MOST-a, u ime Zajednice povratnika Hrvatske ili bolje rečeno u ime hrvatskih povratnika s područja posebne državne skrbi koja su tijekom Domovinskog rata bila okupirana.

Naime, i nama je kao i većini hrvatskih građana postalo već pomalo mučno gledati i pratiti događanja na hrvatskoj političkoj sceni nakon parlamentarnih izbora. Veliki broj naših članova, branitelja i najtežih stradalnika Domovinskog rata, traži od mene da Vam se obratim s prijedlogom koji je praktično rezultat pogubnog iskustva u protekle četiri godine i rezultat krajnje nužde.

Ne znam je li Vam poznato da je Vlada Zorana Milanovića kroz protekli mandat praktično uništila područja posebne državne skrbi. Bezbrojnim izmjenama Zakona o područjima posebne državne skrbi ukinuta su sva prava i sve poticajne mjere koje su do tada koliko-toliko omogućavale preživljavanje u područjima povratka.

Ukinuta su prava na povećani povrat poreza, ukinuta je povećana stopa poreza na dohodak za jedinice lokalne samouprave u tim područjima (I skupina PPDS-a), ukinuto je pravo na naknadu troškova prijevoza za učenike srednjih škola, ukinute su potpore za rad dječjih vrtića na ratom stradalim područjima (sic)……etc.

Uglavnom, nakon svih tih silnih izmjena dobili smo potpuno invalidni Zakon o područjima posebne državne skrbi u kojem su ta područja ostala nabrojana ali bez ikakvih prava osim u dijelu stambenog zbrinjavanja. Posebno je interesantno i vrlo znakovito, što nas zapravo najviše brine, potpuno je nestao naziv „ratom stradala područja“!

Sve prijedloge izmjena Zakona o područjima posebne državne skrbi radili su ljudi gospodina Grčića u Ministarstvu regionalnog razvoja. Nekome je tamo jako smetala sintagma „ratom stradala područja“!!!!

Sve izmjene Zakona o područjima posebne državne skrbi dovele su do toga da je stopa nezaposlenosti na ratom stradalim područjima, od Vukovara do Knina, dva i pol puta veća od prosjeka u Hrvatskoj. Taj podatak potvrdio nam je u više navrata i UNHCR u Hrvatskoj. Činjenica je da iz Hrvatske iseljava veliki broj mladih i obrazovanih ljudi ali se skriva podatak da je najveći broj upravo iz ratom stradalih područja.

U više navrata upozoravali smo da će gospodin Grčić svojom nekompetentnom (ili namjerno destruktivnom) politikom izazvati razorne posljedice i efekte spaljene zemlje što se sada i događa.

Na ratom stradalim područjima srbočetničke postrojbe i bivša tzv. JNA počinile su ratnu štetu koja je procijenjena na cca 230 milijardi kuna. Kroz sve oblike obnove, dakle kroz obnovu obiteljskih kuća i stanova, obnovu komunalne i socijalne infrastrukture, država je u ta područja uložila cca 40 milijardi kuna. Usprkos toj strašnoj disproporciji, Vlada Zorana Milanovića na inicijativu ministra Grčića ukinula je sva prava i sve potpore na ratom stradalim područjima.

I kao da sve to nije bilo dovoljno, Vlada Zorana Milanovića započela je pod kraj mandata bezočnu i besramnu diskriminaciju Hrvata u vlastitoj državi Hrvatskoj! Prvo smo uočili da Ministarstvo regionalnog razvoja predlaže izmjene i dopune Zakona o obnovi koje su trebale ići po hitnom postupku na odlučivanje u zadnjem tjednu zasjedanja Sabora.

Tim izmjena pokušalo se uvesti pravo na naknadu ratne štete ali samo i isključivo onim građanima Republike Hrvatske čija je imovina stradala u „terorističkim akcijama i javnim demonstracijama“, dakle Srbima kojima su kuće oštećene nakon Bljeska i Oluje. Na intervenciju naše udruge Državno odvjetništvo Republike Hrvatske usprotivilo se donošenju ovoga Zakona i, Bogu hvala, nije ušao u proceduru.

Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje osigurao je 276 milijuna i 300 tisuća kuna za provedbu toga Zakona (vrlo su precizno izračunali koliko kome treba dati), ali je taj novac ostao u Proračunu jer je DORH upozorio da bi se donošenjem toga Zakona narušilo jedno od temeljnih načela Ustava RH – jednakost pred zakonom.

Drugi primjer ogleda se kroz stambeno zbrinjavanje na Područjima posebne državne skrbi. Naime, nakon naših prosvjeda da je stambeno zbrinjavanje mladih obitelji u područjima posebne državne skrbi potpuno zaustavljeno, Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje odgovorio je da to nije točno jer da je za trajanja mandata Vlade Zorana Milanovića stambeno zbrinuto:

 •  1444 obitelji BIVŠIH NOSITELJA STANARSKOG PRAVA
 •  60 obitelji prognanika odnosno povratnika!!!

Vjerujem da znate ali želim podsjetiti da su bivši nositelji stanarskog  prava Srbi koji su 1991. godine napustili Hrvatsku i pridružili se agresorskim snagama, računajući da će se vratiti kao osloboditelji, ali su im planovi, Bogu hvala, propali. Ova stravična disproporcija u zbrinjavanju srpskih u odnosu na obitelji hrvatskih povratnika, najgori je oblik diskriminacije Hrvata u Hrvatskoj (za Boga miloga)  koji se sada u tim područjima osjećaju kao da je to još uvijek Srpska krajina.

Treći primjer odnosi se na zapošljavanje stranačkih uhljeba u Ministarstvu regionalnog razvoja, posebno u već rečenom Državnom uredu u kojemu posao ne može dobiti nitko tko nema iskaznicu SDP-a ili SDSS-a. O svemu nabrojanom možemo vam ponuditi vjerodostojne dokaze temeljem kojih se već provode određeni postupci nadležnih državnih institucija.

Poštovani gospodine Petrov!

Ovakvih primjera mogao bih nabrojati još ali mislim da to nije potrebno. Vjerujem da Vam je iz naprijed navedenog  potpuno jasno što želimo reći. Bivša Vlada Zorana Milanovića uništila je cjelokupni sustav obnove i oživljavanja ratom stradalih područja.

Zbog politike te, Bogu hvala bivše Vlade, ugroženi su nacionalni interesi Republike Hrvatske na vrlo osjetljivim točkama, u Vukovaru i na cijeloj istočnoj granici Republike Hrvatske, u pravima branitelja i najtežih stradalnika Domovinskog rata.

NEMOJTE IH VRAĆATI NA VLAST!

S poštovanjem!

Josip Kompanović, predsjednik

MP/Foto:


Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •