Zbog dvostrukog ubojstva prekinuta utakmica Belgije i Švedske

•
  •
  •
  •

Utakmica kvalifikacija za Euro 2024. godine u Njemačkoj između Belgije i Švedske u Bruxellesu je prekinuta nakon prvih 45 minuta.

Švedska nogometna reprezentacija odbila je nastaviti igrati utakmicu s Belgijom, nakon vijesti da je večeras u Bruxellesu ubijeno dvoje Šveđana. Švedska i Belgija od 20.45 sati igrale su kvalifikacijsku utakmicu za EURO 2024. na belgijskom stadionu.

Obje momčadi su postale svjesne situacije u poluvremenu, dok je predsjednik Švedskog nogometnog saveza bio evakuiran. Šveđani su odbili nastaviti utakmicu, što su “Crveni vragovi” prihvatili. Rezultat na poluvremenu je bio 1:1.

“Dobili smo informaciju o napadu i pozvani smo na sastanak s belgijskom policijom i organizatorima”, rekao je Martin Fredman, šef osiguranja švedskog nacionalnog tima i dodao:

“Nismo željeli da Šveđani idu u grad u ovakvom stanju i stoga smo počeli utakmicu, no na kraju smo zajedno sa policijom donijeli odluku o tome da ne nastavimo susret”.

Švedski nogometni savez moli švedske navijače da ostanu na stadionu i slijede upute vlasti. “Ostanite mirni i pazite jedni na druge”, stoji na Twitteru.

Stadion Kralj Baudouin zatvoren je nakon napada. Belgijski portal Sudinfo javlja da navijačima nije dopušten izlazak sa stadiona iz sigurnosnih razloga. Pucnjava se dogodila malo iza 19 sati,  pet kilometara, a tamošnji mediji pišu da su žrtve nosile dresove švedske reprezentacije.

Počinitelj je prvo pucao na više ljudi na ulici, koji su pokušali potražiti sklonište u zatvorenom prostoru. Počinitelj je tada navodno pucao u dvoje ljudi u taksiju, a zatim pobjegao.

Prema lokalnim novinama, napadač je koristio automatsku pušku te je pobjegao s mjesta događaja. Belgijski portal Sudinfo javlja da je, muškarac vikao “Allahu akbar”. Nakon napada na društvenim mrežama objavio je video u kojem govori da je pripadnik ISIS-a i da je “osvetio muslimane”

Glasnogovornica policije potvrdila je da su dvije osobe ubijene u pucnjavi u blizini središta belgijske prijestolnice.