Među 50 najboljih mesnih proizvoda svijeta čak 6 iz Hrvatske! Kulen na 9. mjestu

31 ožujka, 2023 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Web stranica Taste Atlas objavila je listu “100 najbolje ocijenjenih mesnih proizvoda u svijetu”, a među prvih 40  našlo se čak  šest proizvoda iz Hrvatske.  Deveto i deseto mjesto zauzeli su Slavonski i Baranjski kulen iz Hrvatske s prosječnom ocjenom 4,6. Dobro je ocijenjeno i suho meso iz BiH



TasteAtlas je iskustveni turistički online vodič za tradicionalnu hranu koji spaja autentične recepte, recenzije kritičara hrane i istraživačke članke o popularnim sastojcima i jelima. Opisujući se kao “svjetski atlas tradicionalnih jela, lokalnih namirnica i autentičnih restorana”,

Prva tri mjesta na list 100 najbolje ocijenjenih mesnih proizvoda u svijetu zauzeli su šunke iz Španjolske. Šampion s ocjenom 5,0 je Iberijska šunka ( jamón ibérico). Smatra se najizvrsnijom sortom, ova se šunka radi od mesa 100% čistokrvnih crnih iberskih svinja koje su slobodno lutale preko hrastovih pašnjaka (Dehesa) i hranile se hranom temeljenom na žiru (bellota )

Osim tih specifikacija, svinje također moraju biti uzgojene na jednom od određenih mjesta podrijetla, kao i ispunjavati navedene standarde proizvodnje bellota šunke kako bi dobile najpoznatiju crnu oznaku ili status pata negra – što označava iberijsku šunku najviše kvalitete . 

Četvrto, peto, šesto i sedmo mjesto zauzele pršuti iz Italije, a onda dolaze Hrvati. Deveto i deseto mjesto zauzeli su Slavonski i Baranjski kulen iz s prosječnom ocjenom 4,6.

“Slavonski kulen najpoznatija je delicija istočne hrvatske kuhinje. Riječ je o suhoj kobasici napravljenoj od vrhunskih komada svinjskog mesa u kombinaciji s pomno odabranim začinima uključujući crvenu papriku i češnjak. Kulen ima jak okus dima s aromama paprike i papra.

 

 

 

Slavonski tip kulena mora biti proizveden od mesa svinja koje su uzgojene u Slavoniji. U izradi ove kobasice koriste se samo vrhunski komadi svinjetine, a svaki korak proizvodnog procesa odvojen je od ostalih kobasica.

Kulen dozrijeva nekoliko mjeseci tijekom kojih se dimi i suši. U povijesti se proizvodio samo jedan kulen po zaklanoj svinji, što ga je činilo izuzetno rijetkim, a nekada se delicija posluživala samo u posebnim prigodama”, navode na Web stranici Taste Atlas.

Uz neznatne razlike slična je ocjena i Baranjskog kulena:

“Baranjski kulen je vrhunska suhomesnata kobasica napravljena od najboljih komada svinjskog mesa u kombinaciji sa soli, ljutom i blagom crvenom paprikom i češnjakom. Kulen se već generacijama tradicionalno proizvodi u sjeveroistočnom dijelu Hrvatske i poznat je po svom jedinstvenom pikantnom i dimljenom okusu.

Ova vrsta kulena može se (ali ne mora) proizvoditi od svinjskog mesa i masti od svinja koje su uzgojene u Baranji. Kulen dozrijeva najmanje devet mjeseci, tijekom kojih se dimi i suši. Ponekad, da bi se još više osušio, kulen dozrijeva prekriven pepelom. “

 

Na 19. mjestu je Dalmatinski pršut o kojem pišu:

“Dalmatinski pršut je sušena, dimljena i sušena šunka koja se obično poslužuje tanko narezana uz kruh, sir ili voće poput dinje. Za razliku od talijanskog (pršut) i istarskog pandana, dalmatinski pršut dimi se na drvima i suši minimalno dvanaest mjeseci.

Proizvodi se od svježih svinjskih butova, s kostima, kožom i potkožnim masnoćom. Nakon pripreme koja uključuje soljenje, prešanje i začinjavanje, dimi se i ostavlja da se suši i sazrijeva na zraku. Završno razdoblje pod jakim je utjecajem hladne i suhe bure, što stvara povoljne uvjete za sazrijevanje.

Istarski pršut, koji je po našem mišljenju morao zauzeti mjesto među prvih deset, ako ne i sam vrh liste, nalazi se na 31. mjestu od  sto izabranih jela. O njemu pišu:

“Jedan od osnovnih sastojaka hrvatske kuhinje, istarski pršut ili pršut, tradicionalni je suhomesnati pršut. Obično se poslužuje tanko narezan kao predjelo, uz malo domaćeg kruha i ovčjeg ili kozjeg sira. Njegova je proizvodnja jednostavnija od ostalih pršuta jer se ne dimi i obrađuje bez kožice.

Nakon što joj se skine kožica i masnoća, posoli se krupnom soli, protisne i natrlja mješavinom crnog papra, češnjaka i raznih začina. Zatim se suši nekoliko mjeseci na vjetru prije nego što se ostavi da sazrije i fermentira posljednjih šest do osam mjeseci.”

Kulenova seka he na 36. mjestu. Riječ o  autohtonom hrvatskom proizvodu napravljenom od istih sastojaka kao i kulen (kombinacija svinjskog mesa i začina,  ali se suši u tanjem omotaču pa sazrijeva ranije od kulena. Dobro se slaže s blažim sirevima i hrskavim kruhom.

Odmah do nje, na 37. mjstu je Drniški pršut koji se smatra najkvalitetnijim od svih hrvatskih pršuta, koji se na ovim prostorima proizvodi od 14. stoljeća.

“Znanstveno je dokazano da submediteranska mikroklima oko Drniša ovu vrstu pršuta razlikuje od onih proizvedenih u Istri ili Dalmaciji.

Butovi koji se koriste u proizvodnji pršuta moraju biti vrhunske kvalitete, lokalnog porijekla i težiti više od 11 kilograma. Pripremljeno meso se soli, preša, hladno dimi i suši minimalno 12 mjeseci. Suši se na vjetru, a ravnoteža između hladne i suhe bure i toplijeg juga neophodna je da razvije sve svoje karakteristične mirise i okuse.”

 

Od hrvatskih prozovoda među prvih 100 nalaze se Čvarci i Dalmatinska panceta.

Od proizvoda iz susjedstva kao vrhunska delicija ocijenjeno  je suho meso iz BiH proizvdeno od govđeg mesa.

“Suho meso je bosanski specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem goveđeg mesa na hrastovoj vatri. Meso ne smije biti presuho, a potrebna je posebna vještina i znanje kako bi se jelo pravilno napravilo”, opisali su na ovoj web stranici.

“Budući da je za pripremu suhog mesa potrebna posebna stručnost, metode se obično prenose s jedne generacije na drugu. Meso se tradicionalno začini bijelim lukom ili paprom. Suho meso je toliko popularno da je sastavni dio većine bosanskih gozbi i slavlja”, dodali su.

Taste Atlas (Foto:Facebook)

TasteAtlas je iskustveni turistički online vodič za tradicionalnu hranu koji spaja autentične recepte, recenzije kritičara hrane i istraživačke članke o popularnim sastojcima i jelima.

Opisujući se kao “svjetski atlas tradicionalnih jela, lokalnih namirnica i autentičnih restorana”,  sadrži interaktivnu globalnu kartu hrane  s fotografijama jela prikazanim u njihovim regijama i sadrži gotovo 10.000 jela, pića i sastojaka te 9.000restorana.

Stranica dodjeljuje nagrade TasteAtlas za kategorije poput “Najbolje tradicionalno jelo”, “Najbolja kuhinja”, “Grad s najboljom tradicionalnom hranom”i druge.

M.M. /Foto: press


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->