•
  •
  •
  •

HRVATSKA košarkaška reprezentacija srušila je Brazil 80:76 na krilima velikog Bojana Bogdanovića koji je zabio 33 poena u trećem kolu Olimpijskog turnira u Riju.

Dario Šarić je dodao 15, dok su u sastavu Brazila najefikasniji bili Leandro Barbosa sa 16 i Marquinhos sa 12 pogodaka.

Protiv domaćina turnira hrvatski su košarkaši odigrali hrabru utakmicu, vodili gotovo čitavim tijekom susreta, u drugom poluvremenu većim dijelom imali i dvoznamenkasti broj poena viška, a nisu podlegli pritisku niti kada je Brazil sredinom četvrte četvrtine završnim udarom stigao na samo tri razlike uz napad.
Na početku utakmice Hrvatskoj je važan impuls dao kapetan Roko-Leni Ukić koji je postigao sedam koševa za prednost 15-12, da bi potom konce igre u napadu preuzeo sjajni Bojan Bogdanović uz asistenciju napokon šuterski raspoloženog Darija Šarića.

Početkom druge četvrtine Hrvatska je ostvarila seriju 12-1 kojom se odvojila na 31-21, a minutu prije odmora imala je i 12 razlike (39-27) uz napad. Do tog trenutka šut za tricu naših igrača bio je nestvarnih 60 posto (6-10). Ipak, na poluvrijeme se otišlo sa 10 razlike za Hrvatsku 841-31).

U trećoj četvrtini Brazilci su serijom 8-0, tricom Marquinhosa i s pet uzastopnih koševa Lime stigli na 43-39, no uslijedila je serija od 10-0 Hrvatske u kojoj je sudjelovala čitava petorka, koševe su postizali Bogdanović, Planinić, Babić i Simon, dok su čvrstom obranom u reketu prisiljavali Brazilce na šuteve s distance koje su ovi mahom promašivali.
Hrvatska je držala Brazil na rezultatskoj distanci sve do posljednjih pet minuta, a tada su Barbosa i Guilherme s dvije vezane trice smanjili na 67-64, a kod tog je rezultata Guilherme promašio tricu za poravnanje. Kada su Bogdanović i Šarić pogodili trice za 72-66 dvije i pol minute prije kraja, odnosno 75-66 1:54 minute prije kraja činilo se kako je dvoboj odlučen.

Ipak, Garcia i Guilherme su vratili tricama za 75-72 1:22 prije isteka vremena, a tada se dogodio ključni napad Hrvatske. Bogdanović je krenuo u prodor, nije uspio poentirati, ali najbolji u skoku je bio Šarić koji je popravio taj promašaj i 56 sekundi prije kraja doveo Hrvatsku u prednost 77-72.

Nakon što je Šarić odlično reagirao i u obrani, dvoboj se činio gotovim, no malu nadu Brazilu vratio je svojom nepromišljenošću Simon koji je 30 sekundi prije kraja pogrešno dodao loptu. Ipak, Marquinhos je potom pogodio samo jedno od dva slobodna bacanja za 77-73, Bogdanović je s također jednim od dva slobodna bacanja vratio na 78-73 da bi Barbosa promašio tricu 17 sekundi prije kraja i tako ugasio posljednju nadu Brazila u preokret.

Hrvatsku je do pobjede vodio Bojan Bogdanović sa 33 koša uz izvanredan šut iz igre 10-16 i 10-11 s linije slobodnih bacanja, Dario Šarić je dodao 15 uz sedam skokova, dok su u sastavu Brazila najefikasniji bili Leandro Barbosa sa 16 i Marquinhos sa 12 pogodaka.

Nakon tri kola Hrvatska ima omjer 2-1 i nadomak je plasmana u četvrtfinale, dok je Brazil pao na omjer 1-2.Kasnije u ovoj skupini još igraju Nigerija – Španjolska (0.00 sati) i Litva – Argentina (3.30 sati).

Hrvatska će u 4. kolu igrati protiv Nigerije u nedjelju u 3.30 sati ujutro po hrvatskom vremenu.