EPSKI MEČ IVE KARLOVIĆA: Preokrenuo 0:2, ispalio 75 asova, pet meč dobio 22:20

•
  •
  •
  •

Hrvatski tenisač Ivo Karlović zaostajao je dva seta u dvoboju prvog kola Australian Opena s Horacijom Zeballosom,  no uspio je izboriti peti set, u kojemu je slavio s 22:20 za konačnih 6:7 (3), 3:6, 7:5, 6:2, 22:20

Ivo je u 42. gemu došao do 15:40 i potom je iskoristio drugu meč-loptu lijepim lobom natjeravši Zeballosa na presudnu pogrešku!

Zagrepčanin je treći put u karijeri nadoknadio 0:2 u setovima, dosad je to uspio dvaput protiv Amerikanca Jamesa Blakea, u Davis Cupu u Poreču 2009. te u prvom kolu US Opena 2013. godine, a do pobjede protiv Zeballosa je stigao nakon pet sati i 22 minute igre.

Karlović i Zeballos u svom su susretu oborili nekoliko rekorda Australian Opena. Njihova 84 gema novi je rekord prvog Gand Slama sezone, dosadašnji rekordni ogled postavljen je u četvrtfinalu 2003. u dvoboju Amerikanca Andyja Roddicka i Marokanca Younesa El Aynaouija.

Karlović i Zeballos su s 42 gema postavili novi rekord Australian Opena u petom setu, nadmašivši za dva gema upravo Roddicka i El Aynaouija.

Ivo je za pobjedu protiv Zeballosa ispalio čak 75 asova, što je također novi rekord u Melbourneu, dosadašnji je  držao Šveđanin Joachim Johansson s 51 neobranjivim servisom iz 2005. u porazu od Andrea Agassija. To je ujedno i novi Karlovićev rekord po broju asova na Grand Slam turniru, dosadašnji najbolji rezultat bio mu je 61 as protiv Tajvanca Yen Hsun-Lua u prvom kolu prošlogodišnjeg US Opena.

Ipak, Karlović je za malo ostao kratak od vlastitog rekorda po broju asova, kojega je postavio u Davis Cupu, on je u polufinalnom ogledu 2009. u porazu protiv Čeha Radeka Štepaneka zabio 78 asova. Ujedno, ovo je četvrti najveći broj asova u povijesti, više od njega zabili su samo John Isner (113) i Francuz Nicolas Mahut (103) u susretu prvog kola Wimbledona 2010. godine, koji je trajao preko 11 sati i završio rezultatom 70:68 u petom setu.

Karlović je postao prvi tenisač u povijesti koji je na sva četiri Grand Slam turnira zabio 50 ili više asova u jednom meču.

Na Roland Garrosu je 2009. godine u prvom kolu zabio 55 asova u porazu od Lleytona Hewitta u pet setova.

U Wimbledonu je zabio 53 asa 2015. godine kad je u drugom kolu pobijedio Aleksandera Dolgopolova.

Na US Openu je prošle godine zabio 61 as protiv Tajvanca Yen-Hsun Lua kad ga je pobijedio u prvom kolu. To mu je dosada bio rekord na Grand Slam turnirima.

Karlović će u drtugom kolu igrati protiv nepoznatog 23-godišnjeg Australca Andrewa Whittingtona, trenutačno 190. igrača svijeta koji je u prvom kolu svladao Čeha Adama Pavlašeka za svoju prvu pobjedu na Grand Slam turnirima u karijeri.