•
  •
  •
  •

Hajduk i Rijeka izborili su Europu pobjedama u zadnjem kolu HNL-a. Hajduk je na Poljudu pobijedio Lokomotivu 2:0 golovima Livaje i Biuka, a Rijeka je na Rujevici u derbiju za Europu slavila 2:1 protiv Gorice. Strijelci za domaćine bili su Andrijašević i Menalo, dok je za goste pogodio Babec.

U posljednjem kolu su se tri kluba borila za dva mjesta u Europi. Gorica, Rijeka i Hajduk lovili su kvalifikacije za Konferencijsku ligu, novo Uefino natjecanje, koju je Osijek odavno osigurao.

Rijeka i Hajduk izborili su Europu, dok je Gorica ostala bez Europe iako je doslovno cijelo prvenstvo, od prvog pa sve do zadnjeg kola, bila među prva četiri kluba i tako držala poziciju koja vodi u Konferencijsku ligu. Tek je na kraju s tri poraza u tri zadnja kola, protiv Hajduka, Dinama i Rijeke, ostala bez Europe.

Hajdukov spasitelj donio Europu

Hajduk je pobijedio Lokomotivu golovima Marka Livaje u 29. i Stipe Biuka u 80. minuti. Oba gola donijele su sjajne akcije najboljeg igrača Bilih.

Za prvi je Livaja prošao nekoliko suparnika i odigrao dupli pas s Jurićem nakon kojeg je s osam metara zabio Krševanu Santiniju. To mu je bio šesti gol za Hajduk, ali ovaj je bio spasonosan.

Deset minuta prije kraja opet je sve napravio Livaja. Odlično je čuvao loptu od suparnika, dovukao je do pred kazneni prostor i onda je podvalio Biuku, koji je zabio za potvrdu pobjede i Hajdukov odlazak u Europu.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Mnogo neizvjesnije bilo je na Rujevici.  Rijeka povela u 10. minuti golom Franka Andrijaševića. Deset minuta kasnije Gorica je izjednačila. Dieye je spustio glavom za Hrvoja Babeca, a on je zabio. Dugo je sudac Bel pregledavao snimku zbog navodnog faula nad Andrijaševićem koji je prethodio golu, ali je na kraju priznao gol gostiju

Gorica je sat  vremena bil u Europi, a tamo su mogli i ostati da je Lovrić na početku nadoknade prvog dijela umjesto prečke pogodio mrežu. Najbolji igrač gostiju odlično je opalio s 20 metara. Nevistić je bio savladan, ali okvir gola je spasio Rijeku.

Slijedio je produžetak prvog poluvremena za čak sedam umjesto označene dvije minute. Pet minuta sudac Bel je provjeravao s VAR sobom je li Capak u kaznenom prostoru faulirao Dvornekovića, dakle je li penal za Goricu. Zatim je konačno otišao pregledati snimku. Nakon što je to napravio, dosudio je da nije bilo penala za Goricu, nego da je njen igrač bio u ofsajdu.

Deset minuta prije kraja Luka Menalo sretno je zabio gol za Rijeku vrijedan Europe. Ubacio je s lijeve strane za Drmića, ali je lopta preletjela njega i sve ostale te završila u golu za pobjedu i odlazak u Europu.