Hrvatsko finale u Beogradu, Dubrovčani spretniji od Splićana

•
  •
  •
  •

Vaterpolisti dubrovačkog Juga Adriatic osiguranja po peti put u povijesti osvojili su naslov pobjednika regionalne Premier lige svladavši u Beogradu splitski Jadran 14:12 boljim izvođenjem peteraca.

Junak finala na pobjedničkoj strani bio je golman Toni Popadić koji je zavšio dvoboj sa 11 obrana, a u odlučujućem raspucavanju je zaustavio pokušaj Luke Bukića koji je s četiri gola bio najbolji strijelac na utakmici.

Strijelce Juga predvodio je Grk Konstantinos Kakaris s tri gola, a po dva su postigli Loren Fatović i Toni Mozara. Uz Bukića, najbolji u Jadranu su bili Rino Burić i Zvonimir Butić sa po dva gola svaki.

Nakon obostrano neefikasnih prvih devet minuta, u kojima su obke momčadi postigle po dva gola, Jug je napravio seriju 3:0 te u 13. minuti došao do osjetnije prednosti (5:2). Dubrovčani su poluvrijeme dočekali s vodstvom 6:4, a Biljakinim pogotkom na startu treće četvrtine ponovno su došli do tri gola prednosti (7:4).

Splićani se nisu predavali, do kraja treće četvrtine su postigli tri gola, a primili samo jedan te u zadnjih osam minuta ušli sa samo golom zaostatka (8:7).

Golom Pejkovića u prvom napadu u posljednjoj četvrtini, Jadran je došao do prvog izjednačenja nakon 2:2 s početka druge četvrtine. Jugu je novo vodstvo (9:8) donio Marko Žuvela, da bi Splićani odgovorili golovima Luke Bukića i Rine Burića i na 2:05 minuta prije kraja prvi put poveli u finalu.

Odmah u sljedećem napadu grčki centar Konstantinos Kakaris je izjednačio na 10:10. Kako do kraja dvoboja nijedna momčad nije uspjela doći do novog gola, odluka o pobjedniku regionalne Premier lige pala je u raspucavanju s pet metara.

Nakon što su u prve dvije serije Splićani ostali bez gola, jer je Zović pogodio gredu, a Bukićev pokušaj je Toni Popadić obranio, Dubrovčani su preciznim udarcima Franka Lazića, Mare Jokovića, Lorena Fatovića, Konstantinosa Kakarisa došli do ukupne pobjede 14:12.

Splitski Jadran je tako ostao bez premijernog trijumfa u ovom natjecanju, dok su Dubrovčani utvrdili svoje mjesto na vrhu najuspješnijih klubova u povijesti s pet naslova. Jug je bio pobjednik premijernog izdanja u sezoni 2008./2009., da bi sljedeća tri naslova osvojio u tri uzastopne sezone (2015./2016., 2016./2017., 2017./2018.).

Jugašima je ovo već treći trofej u sezoni, a sva tri puta su u finalima bili bolji od Jadrana, pobijedivši Splićane i u domaćem Kupu te Superkupu.