Rijeka je prvi finalist Kupa, Smolčić presudio Lokosima

•
  •
  •
  •

Rijeka  je prvi finalist ovosezonskog SuperSport Hrvatskog kupa. Momčad Željka Sopića je u polufinalu u Kranjčevićevoj pobijedila Lokomotivu 1:0 pogotkom Ivana Smolčića sredinom drugog poluvremena.

Rijeka je bolje ušla u utakmicu te je u uvodnih deset minuta imala dvije solidne prilike preko Marca Pašalića i Dejana Petroviča, da bi se u 15. minuti u velikoj šansi našao Mirko Marić.

Bila je to očekivano čvrsta utakmica, a prvi su zaprijetili gosti u 6. minuti, no udarac Marca Pašalića glavom je završi preko vratnice. Dvije minute kasnije Rijeka je imala još jednu priliku, Dejan Petrović je nakon dugačkog proigravanja Stjepana Radeljića bio u izglednoj poziciji, ali je njegov udarac Smakaj blokirao.

Rijeka je svoju najbolju priliku u prvom dijelu imala u 15. minuti kada je branič Lokomotive Mateo Marić nespretno proigrao svog brata Mirka koji igra za Rijeku, a ovaj je iz okreta, u padu, pucao ravno u Nikolu Čavlinu.

Lokomotiva također bila opasna, ali bez konkretnog učinka

Prvu veliku priliku Lokomotova je imala u 32. minuti, Marin Leovac je odličnom povratnom loptom uposlio Duju Čopa koji je primio loptu na 14 metara i pucao, ali je njegov udarac blokorao Niko Galešić.

“Lokosi” su u nastavku akcije imali još jednu veliku priliku. Branimir Kalaica je nakon kornera s desne strane pucao glavom, no lopta je na puto do gola pogodila Roberta Mudražiju koji je nije uspio skrenuti loptu u mrežu.

Smolčić odlučio pobjednika

Na otvaranju drugog dijela prva je zaprijetila Lokomotiva u 51. minuti. Nakon prodora Frana Žilinskog lopta se odbila do Matea Marića koji je sa 15-ak metara pucao preko gola. Dvije minute kasnije Pašalić je sjajno prošao i pucao u bliži kut Čavline, ali je golman Lokomotive bio spreman odbovši loptu u korner.

U 70. minuti napokon smo vidjeli i prvi pogodak. Pašalić je ubacio iz kornera, a Smolčić najviše skočio na prvoj vratnici i glavom pogodio iza Čavline.

Lokomotiva je do kraja susreta prijetila, imala je nekoliko poluprilika, ali nije uspjela izjednačiti. U 86. minuti je sa 25 metara pucao Art Smakaj, ali je Martin Zlomislić je bio siguran. Minuti kasnije pucao je i Marin Šotiček, ali Zlomislić je odbio u korner. U petoj minuti nadoknade pucao je i Čop, ali pored gola.

Rijeka je tako izborila svoje deveto finale Kupa, a u dosadašnjih osam finala šest puta je slavila. Posljednji put 2020.  Lokomotiva nije uspjela izboriti i svoje treće finale, a u prethodna dva (2020, 2013) je upisala poraze.

Finale Kupa se igra na dvije utakmice, prva je 15. svibnja, a uzvrat je na Dan državnosti, 30. svibnja.

U drugom polufinalu od 19.00 sati na Poljudu se sastaju Hajduk Dinamo.