Križ u osnovnoj školi naljutio jednu udrugu iz Zagreba. Prigovor su napisali na ekavici

13 lipnja, 2019 maxportal
Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

U hodniku Osnovne škole Dugave u Zagrebu izvješeno je raspelo, a to je zasmetalo udruzi Europska civilna inicijativa Zagreb, koju vodi Ivan Zidarević koji sa sebe kaže da je “homić i Srbin koji obožava Hrvatsku”.Europska civilna inicijativa Zagreb, čiji je voditelj Ivan Zidarević,  uputili su prigovor  ravnatelju škole, Tomislavu Cvitanoviću.

Pismo  ravnatelju napisano je na spskom jeziku_

“U OŠ Dugave, obrazovno- vaspitnoj ustanovi čiji je osnivač država*, u zajedničkim prostorijama stoji raspelo.

Imajući u vidu članak 41. Ustava Republike Hrvatske – koji govori o sekularnosti RH, kao i to da OŠ Dugave nije privatna obrazovno-vaspitna ustanova, držimo da je ovo eklatantni primer kršenja navedenog članka Ustava Republike Hrvatske i da se indirektno vrši diskriminacija pripadnika drugih veroispovesti ali i onih koji se deklarišu kao ateisti i agnostici.

Posle ovog odgovora OŠ Dugave obratićemo se Pravobraniteljici za djecu i Prosvjetnoj inspekciji MZO.”

Ravnatelj je odgovorio da je Hrvatska katolička država i da križ ne bi trebao smetati “onome tko drži do vjere”.

“Poštovani gospodine Zidarević, samo da vas podsjetim da je naša Republika Hrvatska katolička država koja neizmjerno cijeni kršćanstvo i vjeru u Boga. U našoj školi preko 92 posto djece je uključeno u katolički vjeronauk, ne umanjujući one koji su druge vjeroispovijesti.

Raspelo Isusa Krista u našoj školi ne bi trebalo smetati onome tko drži do vjere ma kako se ona zvala. Za dodatna objašnjenja i razgovore navratite u našu školu”, stoji u ravnateljevu odgovoru ravnatelja.

Iz Inicijative su u svom prigovoru najavili i kako će se obratiti pravobraniteljici za djecu i prosvjetnoj inspekciji Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ivan Zidarević srbijanski je državljanin koji živi u Zagrebu, a u Hrvatskoj je poznat kao prvi Srbijanac koji je s Hrvatom sklopio životno partnerstvo, što je bilo i prvo životno partnerstvo u Hrvatskoj.

“Hrvatsku volim i poštujem sve njezine zakone. Tu želim živjeti i zbog toga i radim sve što radim da je učinim još boljom, ako mogu i koliko mogu”,  rekao je Zidarević za Večernji list u travnju prošle godine.

Sličan prigovor Zidarević je napisao Karolini Vidović Krišto, a ona je tražila prijevod

Učinio je to nakon njenih izjava u emisiji “Dobar dan, Hrvatska” ( Dok je Karolina  imala pravo pristup TV ekranu)  kada je ustvrdila da “spolni odgoj ima jasne poveznice s pedofilijom”.  U emisiji su citirane rečenica iz knjige Zorana Ferića Anđeo u ofsajdu koja se nalazi na popisu srednjoškolska lektira

Zidarević je zbog te emisije Vidović Krišto prijavio Vijeću časti HND-a, a prijavu je napisao na ekavici.

Nakon tri mjeseca od Vijeća časti HND-a dobio je odgovor u kojem ga se moli da prijavu protiv HRT-ove urednice i voditeljice ponovno napiše, ali na “književnom hrvatskom jeziku” jer je Vidović Krišto zatražila prijevod prijave.

Iz HND-a su Zidareviću napisali kako smatraju da s pravnog stanovišta HRT-ova novinarka ima na to pravo jer bi se, u slučaju da ne dobije prijevod, moglo ustanoviti kako joj nije omogućeno da se u rečenoj prijavi brani pa onda ni odluka Novinarskog vijeća časti ne bi bila pravovaljana.

M. Marković/Foto:Facebook

 


Širi dalje
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •