•
  •
  •
  •

Hrvatska nogometna reprezentacija na korak je do plasmana na Europsko prvenstvo 2020. godine nakon što je u susretu 6. kola E skupine pred 33.000 gledatelja na stadionu Poljud pobijedila Mađarsku sa 3:0.

Pogotke su za Hrvatsku postigli Luka Modrić (5) i Bruno Petković (24, 42). Ivan Perišić je u 55. minuti promašio kazneni udarac, a Mađar Laszlo Kleinheisler je isključen u 57. minuti.

Hrvatska nogometna reprezentacija vratila se pobjednički nakon četiri i pol godina na splitski Poljud, a u ozračju prepunog stadiona i 33 tisuće navijača izabranici Zlatka Dalića su svladali Mađarsku s uverljivih 3:0.

Svjetski doprvaci su rutinski dominirali od prve minute i pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, a Hrvatska je do pobjede došla u prvom dijelu kada su kaznili sve pogreške Mađara.

Vatreni su konačno prekinuli i “crni” niz sa Poljuda, gdje su od 12 odigranih utakmica do večeras dobili samo jednu. Također, pobjeda protiv Mađarske Hrvatsku odvodi nadomak plasmana na EURO, koji mogu osigurati već u nedjelju u Walesu – i prije zadnje utakmice u skupini sa Slovacima u Rijeci.

Vatrene su na tribinama splitskog stadiona bodrili i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Dalić je utakmicu ipak započeo s iskusnim Rakitićem i Rebićem, dok su na klupi ostali Vlašić i Brekalo.

Dvoboj je započeo idealno za Hrvatsku, golom već u 5. minuti. Kapetan Modrić je ukrao loptu neopreznom stoperu Kadaru, sjurio se prema vratima i lako svladao mađarskog vratara. U 24. minuti nova greška mađarske obrane i Hrvatska vodi s 2:0.  Rebić je oduzeo loptu Lovrencsicsu i brzo proslijedio loptu do Petkovića, koji petom vara vratara Gulascija. U 40. minuti veliku priliku je propustio Petković, koji je minijaturom prošao Kadara i uputio udarac s pet metara koji Gulacsi zaustavlja nogom. No, u 42. minuti Petković dolazi do drugog gola na utakmici – Perišić je oštro ubacio s desne strane, Kadar nespretno zahvaća loptu koja vara Gulacsia, a Petković krajnim naporom ipak zahvaća loptu koja odsjeda u mreži.

Tako je Hrvatska iz četiri prilike u prvom dijelu stigla do tri gola, a u sva tri postignuta pogotka kumovale su pogreške mađarskih defenzivnih igrača.

U 54. minuti Kleinheisler ruši Rebića u kaznenom prostoru, a Perišićev udarac s 11 metara brani Gulasci. U 57. minuti zbog prigovora Kleinheisler dobija crveni karton, a u 67. minuti praćen ovacijama poljudskog stadiona iz igre izlazi Luka Modrić.

U igru su ušli i Vlašić i Brekalo, čiji udarac u 82. minuti brani Gulacsi, a u 85. minuti Kovačić pronalazi Rebića, čiji udarac iskosa prolazi tik pored vratnice. U 90. minuti udarac Orbana glavom prolazi pored vratnice u najopasnijem pokušaju Mađara u cijeloj utakmici.

U drugom susretu iz naše skupine Slovačka i Wales su u Trnavi odigrali 1:1.

Gosti su poveli u 25. minuti golom Kieffera Moorea, a izjednačio je Juraj Kucka u 53. minuti. Slovaci su od 88. igrali bez isključenog Norberta Gyombera.

Hrvatska vodi na ljestvici sa 13 bodova, Slovačka je druga sa 10 bodova, Mađarska ima devet, a Wales sedam bodova, ali i utakmicu manje. Na začelju je Azerbajdžan s jednim bodom.

U idućem kolu Vatreni će u nedjelju gostovati u Cardiffu kod Walesa, a do konca kvalifikacija Hrvatsku očekuje još utakmica protiv Slovačke u Rijeci 16. studenog.

HRVATSKA – MAĐARSKA 3-0

Pred 33.000 gledatelja na stadionu Poljud sudio je Orsato iz Italije.

Strijelci: 1-0 Modrić (5), 2-0 Petković (24), 3-0 Petković (42)

Promašeni penal: Perišić (55)

Crveni karton: Kleinheisler (57)

HRVATSKA: Livaković – Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić – Rakitić (Vlašić, 73), Modrić (Kovačić, 67), Brozović – Rebić, Perišić (Brekalo, 61), Petković

MAĐARSKA: Gulacsi – Kádár (Lang, 46), Orban, Korhut, Lovrencsics – Vida, Kleinheisler – Sallai (Varga, 76), Holman, Dzsudzsák (Nagy, 60) – A. Szalai