NOGOMET SE VRATIO: Borussia deklasirala Schalke u velikom derbiju

•
  •
  •
  •

Borussa Dortmund u derbiju 25. kola Bundeslige, koja se vratila nakon više od dva mjeseca, razbila Schalke 4:0 i barem do sutra došla Bayernu na samo bod zaostatka.

Momčad Luciena Favrea bila je veliki favorit u najvećem njemačkom derbiju, a tu titulu je potpuno opravdala sjajnom igrom kojom je potpuno razbila Schalke.

Borussia je bila bolja od prve minute, ali nije složila pravu šansu sve do 29. minute kad je i povela. Brandt je krasno petom proigrao Hazarda koji šalje savršenu loptu u sredinu, a Erling Haland takve prilike zabija zavezanih očiju. Norvežaninu je to bio već 10. gol u Bundesligi u koju je stigao tek u zimskom prijelaznom roku.

Gol je potpuno presjekao slabašne goste koji do kraja susreta nisu predstavljali nikakvu opasnost. Šest minuta nakon gola Brandta je iz dobre pozicije pucao pokraj gola, a u 40. minuti Hakimi je zakomplicirao jako dobru akciju Brandta.

Domaćini su susret riješili u 45. minuti kad je Schalkeov golman očajno ispucao loptu koja je došla do Brandta, a on je odlično uposlio natrčalog Guerreira. Očekivalo se dodavanje prema Halandu, ali je Portugalac preciznim udarcem pogodio suprotni kut za 2:0.

Drugo poluvrijeme započelo kako je prvo završilo. Već u 48. minuti igrači Schalkea izgubili su loptu na vrhu šesnaesterca domaćina i nekoliko sekundi kasnije primili su treći gol. Brandt je odigrao Halandu koji ga je na centru odlično proigrao. Na drugoj strani vidio je potpuno samog Hazarda i dodao mu, a ovaj snažnim udarcem probio Schuberta. Mogao je Schalkeov golman bolje reagirati, ali udarac je bio vrlo jak.

Borussia je ovom pobjedom došla do pete uzastopne prvenstvene pobjede i barem malo pritisnula Bayern koji sutra gostuje kod Union Berlina.

S posebnom pozornošću hrvatski navijači gledali su ogled između Augsburga Wolfsburga. Čak tri Hrvata našla su svoje mjesto u početnim postavama, Jedvaj je zaigrao na mjestu stopera za domaće, koji su bili lišeni usluga trenera Herrlicha zbog nevjerojatnog gafa, otišao je 45-godišnjak u trgovinu kupiti si pastu za zube i kremu, zaboravivši da su momčadi u strogoj izolaciji uoči nastavka sezone. Tako je Herrlich propustio debitirati na klupi koju je preuzeo prije dva mjeseca.

S druge strane, trener Glasner uvrstio je u početnu postavu Marina Pongračića na mjestu stopera, te Josipa Brekala na lijevom krilu. Gosti su u prvom dijelu bili bolja momčad, imali su nekoliko prigoda, Brekalo je promašio s desetak metara. Tražili su i jedanaesterac nakon što je Jedvaj spasio svoju mrežu, a pri tome se napucao i u ruku. U smiraj prvog dijela Steffen je doveo Vukove u vodstvo.

Domaći su krenuli otvorenije u nastavku i vrlo brzo im se to isplatilo. Reakcija gostujuće obrane nije bila na razini, Max je ubacio iz slobodnog udarca, Brooks je nepretno poslao loptu prema svom golu, Casteels također nije dobro reagirao, odbio je loptu od grede na liniju, a najbrži je bio Tin Jedvaj, te glavom ugurao loptu u mrežu za izjednačenje. Bio je to njegov drugi gol u dresu Augsburga.

U 61. minuti Brekalo je izašao, a domaći su u 67. postigli novi gol. Međutim, nakon pregleda snimke poništen je zbog zaleđa. I kada je već izgledalo da će završiti bez pobjednika, gosti su došli do pobjede. Ubacio je Mbabu, lopta je prošla između Jedvaja i vratara Luthea, dočekao ju je Ginczek i ubacio u praznu mrežu.

R.I. Hina/Foto: Getty Images