Remi Hrvatske i Italije na praznom Poljudu, Buffon obranio penal Mandžukiću

•
  •
  •
  •

Hrvatska i Italija odigrale su bez pobjednika, 1:1 u susretu šestoga kola skupine H kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2016. godine, a bodom zadovoljniji može biti Niko Kovač.

Hrvatsku je u vodstvo doveo Mario Mandžukić u 11. minuti, a izjednačio je s bijele točke Candreva u 35. minuti. Ovo je bio peti remi, uz tri pobjede naše reprezentacije u ogledima s Azzurrima.

Kao i u studenome u Milanu, dvoboj dvije najjače reprezentacije u skupini H okončan je rezultatom 1:1, nakon kojega je Hrvatska zadržala prvo mjesto u skupini s dva boda više od Italije.

Iako su obje momčadi bile značajno oslabljene, na hrvatskoj igri, osim u prvih 25 minuta, više se vidjelo koliko nam nedostaje Luka Modrić, koji je suigračima davao podršku s tribine.

Dobrih 25 minuta Hrvatske

Počelo je dobro za vatrene, Astori je bio prespor, Srna je pao i dosuđen je jedanaesterac već u sedmoj minuti, ali Mario Mandžukić nije bio fokusiran, njegov udarac s bijele točke skinuo je Buffon.images_cms-image-000016159[1]

Četiri minute kasnije napadač Atletica se iskupio. Bilo je to najuzbudljivijih 60-ak sekundi na utakmici, prvo je zbog nepostojećeg zaleđa poništen gol El Shaarawyja, koji su Talijani već počeli slaviti, a onda je Hrvatska iskoristila talijansko prepiranje sa sucem i Mandžukić je nakon brze akcije na asistenciju Rakitića doveo Hrvatsku u vodstvo – 1:0.

U 18. minuti Perišić je projurio po lijevom krilu i ubacio u peterac, ali je Olić ostao kratak za nekoliko centimetara u namjeri da skrene loptu u mrežu. Uslijedila je prilika Kovačića u 24. minuti, ali u zadnji trenutak blokirao ga je na 12–ak metara  De Silvestri, koji se pritom ozlijedio i Conte je bio prisiljen na ranu zamjenu.

Nakon prilike Kovačića Talijani preuzeli inicijativu i izjednačili

No, nakon te prilike i prisilne  zamjene domaćini kao da su stali, a Talijani su sve više preuzimali inicijativu. Nakon neiskorištene šanse u 32. minuti, kada je El Shaarawy dobio idealnu povratnu loptu od Pellea na sredini šesnaesterca, imao cijeli gol pred sobom, no Subašić je odlično skinuo njegov relativno slab šut, tri minute kasnije spasa nije bilo.

U središnjoj ulozi opet je bio Mario Mandžukić, koji je igrao rukom u obrani vlastitog gola, pa je dobio žuti karton i skrivio kazneni udarac. S bijele točke iznimno smiren je bio Candreva, koji je posla Subašića u drugu stranu i hladnokrvnom panenkom loptu smjestio u mrežu.

Moglo je biti i gore, no srećom u 46. minuti sjajna obrana Subašića spasila nas je potopa nakon genijalne asistencije Pirla, koja je izbacila Pellea u odličnu šansu.

Laganije drugo poluvrijeme, isključen kapetan Hrvatske

Drugo poluvrijeme donijelo je ipak lagano smirenje tempa, izbornik Kovač pokušao je s Rebićem umjesto neprimjetnog Olića, no promjena nabolje u hrvatskoj igri nije bilo.

Bolje šanse imali su opet Talijani, u 60. minuti talijanski tragičar El Shaarawy je s pet metara glavom na centaršut Candreve poslao loptu iznad gola, a onda u 70. minuti loše puca Candreva.

Jedina ozbiljna prilika Hrvatske u drugom poluvremenu bila je ona iz 80. minute. Perišić je izborio već izgubljenu  loptu na lijevoj strani talijanskog kaznenog prostora, ubacio do Rakitića, koji s 15-ak metara tuče ljevicom iz prve, nažalost malo neprecizno.

Kao šlag na tortu relativno lošeg izdanja Hrvatske došao je drugi, isključujući žuti karton kapetanu Dariju Srni u prvoj minuti sudačke nadoknade.

U preostale dvije utakmice naše skupine Norveška i Azerbajdžan su igrali 0:0, dok je Bugarska kao gost svladala Maltu sa 1:0.

Hrvatska je ostala na vrhu ljestvice sa 14 bodova, Italija je druga sa 12, Norveška treća sa 10, Bugarska četvrta s osam, Azerbajdžan peti s četiri, a Malta posljednja s jednim bodom.

Na EP u Francuskoj plasirat će se dvije prvoplasirane reprezentacije, te najbolja treća selekcija iz svih devet skupina, dok će preostale trećeplasirane momčadi u dodatne kvalifikacije.

HRVATSKA – ITALIJA 1-1 (1-1)
Stadion Poljud. Bez gledatelja. Sudac: Atkinson (Engleska).
STRIJELCI: 1-0 Mandžukić (11), 1-1 Candreva (36-11m)
HRVATSKA: Subašić – Srna, Vida, Schildenfeld, Pranjić (Vrsaljko, 72) – Brozović, Rakitić – Olić (Rebić 46), Kovačić (Leovac, 90+2), Perišić – Mandžukić
ITALIJA: Buffon (Sirigu, 46) – De Silvestri (De Sciglio, 27), Astori, Bonucci, Darmian – Marchisio, Pirlo, Parolo – El Shaarawy (Ranocchia, 80), Pelle, Candreva