Sevilla osvojila Europa ligu! Rakitić igrač utakmice

•
  •
  •
  •

Sevilla u drami nakon penala osvojila Europa ligu. Ivan Rakitić proglašen je igračem utkmice.

Sevilla je sedmi put povijesti osvojila Europa ligu. U ovogodišnjem je finalu u Budimpešti boljim izvođenjem jedanaesteraca svladala Romu nakon što je poslije 90, a onda i 120 minuta, bilo 1:1.

Roma je povela u prvom dijelu golom Paula Dybale, ali Sevilla se vratila autogolom Gianluce Mancinija.

Španjolci su zatim u raspucavanju zabili sva četiri jedanaesteraca, dok su Talijani od tri promašili dva.

Sjajnu utakmicu za Sevillu odigrao je nekadašnji hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, koji je na terenu bio od prve do zadnje minute. Prema ocjenama Sofascore je igrač utakmice. Sigurno je realizirao jedanaesterac u raspucavanju, a u igri je i pogodio vratnicu.

Njemu je ovo druga osvojena Europa liga, dok je Sevilla u finalima na 7/7 te tako imaju četiri titule više u ovom natjecanju od bilo kojeg drugog kluba.

Sevilla ima posjed, Roma povela

Sevilla je od prve minute preuzela nadmoć u posjedu lopte, ali Roma je bila opasnija momčad. Tako su Talijani prvu pravu priliku stvorili u 12. minuti, kada je Zeki Celik povratnim dodavanjem pronašao Leonarda Spinazzolu. Ipak, Bono se odlično postavio i zaustavio udarac protivničkog lijevog beka.

Roma je do vodstva stigla u 35. minuti. Ivan Rakitić i Bryan Cristante bili su u duelu na sredini terena, ali sudac je pustio igru kad se očekivao prekid. Iskoristili su to Romini nogometaši da Sevillinu obranu hvate na spavanju. Gianluca Mancini lijepim je dodavanjem uposlio Paula Dybalu, a on mirno gurnuo loptu pored Bona.

Španjolci su zamalo stigli do izjednačenja u šestoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. Ivan Rakitić natrčao je na dodavanje na 20-ak metara od gola i silovito šutirao iz prvog dodira, ali nije imao sreće. Lopta je odsjela na vratnici.

Sevilla izjednačila autogolom

Momčad Josea Luisa Mendilibara poravnala je rezultat u 55. minuti. Jesus Navas oštro je ubacio s desne strane, a Mancini je nespretno reagirao u namjeri da zaustavi Youssefa En-Nesyrija i smjestio loptu u vlastitu mrežu.

Mourinhova ekipa uzvratila je odličnom šansom 12 minuta kasnije, no Bono je zaustavio Tammyja Abrahama iz velike blizine. Na drugoj je pak strani u 75. minuti sudac Anthony Taylor dosudio jedanaesterac za Sevillu nakon duela Lucasa Ocamposa i Rogera Ibaneza, ali je nakon pregleda VAR snimke promijenio odluku.

Do kraja prvih 90 minuta vrijedi izdvojiti još Rominu priliku iz 83. minute. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca Andrea Belotti je ostao sam pred Bonom, ali marokanski golman obranio je i njegov udarac. Suci to nisu vidjeli pa su pokazali da je gol-aut.

Sevilla mirnija u penalima

Oba produžetka bila su vrlo razlomljena te se jako malo igralo pa zapravo nismo vidjeli nijednu pravu priliku. Zanimljiv je podatak da se nakon 15 minuta u drugom produžetku igralo još čak 12 minuta sudačke nadoknade. Ubrojimo li i ranije nadoknade, ukupno su igrači u ovom finalu na terenu proveli 147 minuta. To nije bilo dovoljno da dobijemo pobjednika pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Sigurno ih je otvorio Ocampos, a uzvratio je Cristante. Zatim je pogodio Lamela, dok je na drugoj strani Bono zaustavio Rominog tragičara Mancinija. Rakitić je zabio za 3:1, a onda je Ibanez pogodio vratnicu. Montiel je pucao za pobjedu, Patricio mu je obranio, ali je prerano izašao s linije pa se taj penal morao ponoviti. Iz drugog pokušaja Montiel je Sevilli donio titulu.

R. I. /Foto: Sevilla