VIDEO Kalinić zabio, Dnjipro bez trofeja: Sevilla četvrti put osvojila Europsku ligu

•

Sevilla je u finalu slavila protiv ukrajinskog Dnjipra s 3:2, a prvi pogodak za Dnjipro postigao je Nikola Kalinić.  Sevilli je to četvrti naslov u Kupu UEFA-e/Europskoj ligi te je postala najuspješniji klub u ovom natjecanju.

Osim što je obranila naslov, Sevilla je postala i prvi klub u povijesti Kupa UEFA-e i Europske lige s četiri titule. Andalužani su do sada bili jedan od četiri sastava uz Juventus, Inter i Liverpool koji su u ovom natjecanju slavili tri puta. Nakon večerašnjeg trijumfa usamljeni su na vrhu a četiri pobjede.

Zanimljivo, Sevilla je četiri puta stigla do finala i svaki put pobijedila (2006., 2007., 2014., 2015.). Za ukrajinski sastav ostaje utjeha kako je ulazak u finale najveći uspjeh u klupskoj povijesti kluba iz Dnjipropetrovska.kalinić

Kalinić donio vodstvo Dnjpru

Ukrajinska momčad izvrsno je otvorila utakmicu. Dnjipro se odlučio za svoju uobičajenu taktiku – čvrsti obrambeni blok i brti protunapadi. Sevilla je imala početnu inicijativu, ali je u sedmoj minuti sjevnula kontra. Kalinić je proigravanje sa svoje polovice proslijedio na desnu stranu za Matheusa, koji je izvrsno ubacio za hrvatskog napadača na rub peterca i Kalinić je od udarcem glavom od zemlje svladao vratara Seville Rica.

Sevilli je trebalo samo nekoliko minuta da se pribere i krene po izjednačenje. Nakon dobrih prilika Vitola, Alexa Vidala, Reyesa i Mbije, Sevilla je u samo tri minute napravila preokret. Prvo je u 28. minuti Krychowiak izjednačio na 1:1, a u 31. minuti Bacca je pobjegao obrani Dnjipra i doveo Sevillu u vodstvo.

Dva brzo primljena pogotka nisu obeshrabrila Dnjipro. U 37. minuti Rico je spašavao vrata Seville nakon udarca Konopljanke. U 42. minuti vodstvo Seville mogao je povećati Alex Vidal, ali nije uspio i vrlo brzo uslijedila je kazna.

sevilja

Matheus je izborio slobodan udarac na 22 metra. Rotan je izvrsno prebacio živi zid i pogodio lijevi kut Sevillinih vratiju te u 44. minuti vratio Dnjipro u igru, odnosno izjednačio na 2:2.

U nastavku susreta Sevilla izgleda odlučnija u postizanju novog pogotka, a Dnjipro se odlučio na čvrstu obranu. U 67. minuti Krychowiak je imao priliku donijeti novo vodstvo Sevilli, ali je obrana Dnjipra uspjela blokirati njegov udarac.

Inicijativa Seville isplatila se u 73. minuti. Nakon odbijanja lopte blizu šesnaesterca Dnjipra, Vitolo je uspio proturiti loptu do Bacce, koji je ponovno nepogrešiv i dovodi Sevillu u vodstvo.U 78. minuti Kalinić je nakon vrlo dobre igre, ali i velike potrešnje energije, zamijenjen.

Tri minute poslije Dnjipro je mogao izjednačiti, no Fedecki je loše pucao. Sve je moglo biti razriješeno u 80. minuti kada se Bacca našao u sjajno prilici nakon ubačaja Vitola, no Bojko je obranio njegov udarac.

U 88. minuti Dnjipro je ostao s igračem manje nakon što se Matheus srušio na teren. Brazilac je nekoliko trenutaka ranije dobio udarac u glavu i očito je ostao bez svijesti. Na nosilima je iznesen s terena, a Ukrajinci su do kraja susreta imali igrača manje jer su obavili sve tri zamjene.

Osvanjem Euro lige Sevilja je izborila nastup u Ligi prvaka sljedeće sezone.

VARŠAVA, Nacionalni stadion, 56.826 gledatelja, Sudac: Martin Atkinson (Engleska);
Strijelci: 1-0 Kalinić (7), 1-1 Krychowiak (28), 1-2 Bacca (31), 2-2 Rotan (44), 2-3 Bacca (73)
Žuti kartoni: Kankava, Kalinić, Bezus, Rotan, Matos / Krychowiak, Carrico
Crveni kartoni:

DNJIPRO: Bojko – Fedeckij, Douglas, Čeberjačko, Leop Matos – Matheus, Kankava (od 85. Šahov), Fedorčuk (od 69. Bezus), Konopljanka – Rotan – Kalinić (od 78. Seleznjov)
SEVILLA: Rico – Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas – Mbia, Krychowiak – Reyes (od 58. Coke), Banega (od 87. Iborra), Vitolo – Bacca (od 82. Gameiro)