•
  •
  •

Jedan od najboljih košarkaša bivše Jugoslavije, sarajevske Bosne, reprezentativac SFRJ, Žarko Varajić, preminuo je u 67. godini poslije duge i teške bolesti, objavili su beogradski mediji.

Taj košarkaš ostat će upamćen kao jedan od velikana bivše Jugoslavije. Ono po čemu ga svi pamte je njegov rekord od 45  poena, u finalu Kupa europskih šampiona protiv Varezea, u Grenobleu prije 30 godina ( 5. travnja 1979.) kada je Bosna osvojila titulu prvaka Europe.

I dalje je aktualni rekorder po broju koševa u finalu Kupa prvaka, današnje Eurolige, zbog čega nosi titulu ‘nikada nadmašenog rekordera’.

Više od njega u europskim finalima postigao je jedino Dražen Petrović u finalu Kupa kupova između Real Madrida i Snaidero Caserte. Real Madrid je pobijedio 117-113, a Dražen je ubacio 62 poena.

Tijekom bogate karijere Varajić je igrao za Bosnu, Sutjesku i Al Ainu iz Emirata.

Rođen je u Nikšiću 1951. godine, a preminuo je nakon duge i teške bolesti. Kao igrač, tri puta je osvojio prvenstvo bivše Jugoslavije, dva puta Kup, a s reprezetnacijom je osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Montrealu.

Žarko je na vrhuncu karijere postao prvi kapetan jednog košarkaškog kluba s ovih prostora, koji je podigao pehar klupskog šampiona Europe, a među brojnim priznanjima nositelj je “Super Oskara”, namjenjenog najboljem igraču Europe.

Zbog svih nagrada i uspjeha kroz čitav život, mediji pišu da će njegovo ime zlatnim slovima biti upisano u povijest bosanskohercegovačke košarke, ali i grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine.

R.I. /Foto:Screesnhot