Dinamo – Genk 1:1 Livaković spasio bod, Dinamo prezimio u Europi

•
  •
  •
  •

U susretu 5. kola H skupine Europske lige Dinamo je na stadionu Maksimir odigrao 1-1 protiv Genka osiguravši “europsko proljeće”.

Međutim, tek će nakon posljednjeg kola biti poznato hoće li “Modri” nastaviti svoj europski put u Europskoj ligi ili sele u Konferencijsku ligu.

Nakon današnjeg remija, “Modri” bi za potvrdu drugog mjesta, što osigurava play-off Europske lige u zadnjem kolu 9. prosinca morali uzeti barem bod West Hamu u Londonu ili se nadati da Genk kod kuće neće pobijediti Rapid.

No, bez obzira na ishod zadnjeg kola hrvatski prvak je osigurao najmanje treće mjesto i proljeće u Konferencijskoj ligi.

Dinamo je poveo u 35. minuti. Theophile-Catherine je uputio sjajnu dugačku loptu do Menala koji je pobjegao belgijskim stoperima, sjurio se prema golu i lijepo svladao Vandevoordta. McKenzie je Menalu bio na leđima, ali je “modri” veznjak izdržao prijetnju i zabio.

I kad se činilo da će Dinamo na poluvrijeme s vodstvom, Genk je izjednačio. Igrala se 45. minuta kad je Hrošovsky ubacio iz kornera, a Ugbo dobio duel s Franjićem i snažnim udarcem iskosa s pet metara od grede zakucao loptu u gol za 1:1.

U tim trenucima West Ham je baš zabio drugi gol u Beču i vodio 2:0 pa se očekivalo da će Dinamo potpuno napasti Belgijce u drugom poluvremenu jer je uz pobjedu West Hama u bilo kojem slučaju osigurao najmanje treće mjesto. No, Dinamo u nastavku nije odigrao apsolutno ništa. Previše je griješio u igri, nitko nije mogao odigrati zadnji pas i Genk se bez problema branio te i dalje čekao neku šansu iz kontre preko jako brzih igrača u napadu.

Livaković spasio stvar u završnici

Dinamo je ozbiljnije zaprijetio tek u 81. minuti, kad je Špikić, koji je zamijenio Menala, s 20 metara pucao ravno u golmana. Četiri minute kasnije umalo je sasvim slučajno poveo. Gojak je želio ubaciti s desne strane, ali mu je lopta prešla preko noge i krenula u gol, no Vandevoordt ju je odbio u gredu i u korner.

I onda je u 86. minuti Livaković spasio Dinamo. Brzi Paintsil pobjegao je obrani i dobro pucao iskosa s desne strane, ali je Livaković obranio njegov udarac. Lopta se odbila u noge zaboravljenom Bongondi koji je iz okreta s desetak metara također pucao, no Livaković je nogom odbio i njegov pokušaj.

Tako je Dinamo još jednom neuvjerljivom predstavom osigurao nastavak europske sezone, ali dojam je da je morao odigrati hrabrije i okomitije. Šansu za proljeće u Europa ligi imat će u zadnjem kolu u Londonu, ali s ovako rezerviranom igrom tamo neće imati puno šanse.

U drugom susretu iz ove skupine West Ham je u Beču pobijedio Rapid sa 2-0 osiguravši prvo mjesto u skupini. Gosti su poveli u 40. minuti golom Jarmolenka, a u sudačkoj nadoknadi Noble je golom iz kaznenog udarca zabio za 2-0.

Na ljestvici vodi West Ham sa 13 bodova, Dinamo ima sedam bodova, Genk pet, a Rapid tri boda. U posljednjem kolu, 9. prosinca sastaju se West Ham – Dinamo, te Genk – Rapid.

Podsjetimo, pobjednici skupina idu izravno u osminu finala, dok će drugoplasirani razigravati za osminu finala i to protiv osam trećeplasiranih iz Lige prvaka.

Treći iz svake skupine Europske lige nastavlja sezonu u Konferencijskoj ligi, gdje će igrati playoff za osminu finala protiv drugih iz skupina KL-a.