Hrvatska izgubila od Turske, u nadoknadi nam poništen penal

•
  •
  •
  •

Hrvatska je u Osijeku u utakmici šestog kola kvalifikacija za Euro 2024. izgubila od Turske 1:0. Jedini strijelac je bio Yilmaz u 30. minuti nakon katastrofalne greške Dominika Livakovića.

Bila je ovo daleko najgora utakmice Hrvatske u ovim kvalifikacijama i momčad Zlatka Dalića može biti i sretna da je izgubila samo minimalnim rezultatom.

Početak je dao naznačiti kako će se utakmica odvijati. Hrvatska je imala posjed, ali bila je bezopasna. Sve šanse u prvom dijelu bile su Turske.

Yilmaz je već u 2. minuti zamalo šokirao tribine u Osijeku, dobro gađao s ruba kaznenog prostora u sam kut Livakovićevih vrata, ali je hrvatski vratar sjajno reagirao.

Tandem Galatasaraya YilmazAktürkoglu na velike je muke stavljao obranu Hrvatske.

U 9. minuti je Livaković opet bio ne testu, ali je bio spreman na udarac Aktürkoglua. Hrvatska se mučila, pokušavala naći svoju igru i odgovoriti na agresivnu i brzu igru Turaka koji su bili opasni iz akcije u akciju.

Čekalo se dvadesetak minuta na prvu konkretniju akciju brončanih iz Katara, ali loptu Modrića Kovačić nije uspio primiriti.

Imala je Hrvatska bitno veći posjed lopte, ali male koristi od toga, turska tranzicija bila je brza, a svaki kontranapad potencijalno veliki problem.

Neminovno se i dogodilo u 30. minuti.

Sve je vodilo pogotku Turske. Ozcan je odigrao sjajnu dugu loptu iz svoje polovine i izbacio Yilmaza u šansu.

Turski napadač umakao je Gvardiolu, a onda uz dodir klase iskoristio apsolutno nepotrebno istrčavanje Livakovića i lobom zatresao mrežu.

To mu je, inače, bio ne samo prvi gol u kratkoj reprezentativnoj karijeri nego i prvi gol uopće ove sezone. Potrajalo je dok je VAR i službeno priznao taj pogodak.

Bili su Turci puno agresivniji i žešći, znali su po što su došli i kako to ostvariti, riječju više su željeli pobjedu u Osijeku.

Najbolji pokazatelj odnosa snaga je da su u trenutku kada su zabili gol imali su četiri udarca u okvir, dok Hrvatska nije imala niti jedan!?

Ni nastavak nije ponudio puno drugačiju sliku na terenu. Opasne situacije su se događale isključivo pred Livakovićevim vratima, ali Aktürkoglu pa Yilmaz nisu dobro otpucali.

Da Turci imaju malo kvalitetnije napadače mogao je s obzirom na broj šansi rezultat biti prilično bolan. Bilo je jasno da ne može dobro završiti i zato je Dalić povukao svoj posljednji adut u pokušaju da izbjegne poraz, igrača za kojeg je dan ranije rekao kako neće riskirati, Brunu Petkovića, u 63. minuti ubacio je u igru. Ali promijenio je ne samo napadača nego i preostalu dvojicu ofenzivaca.

Živnula je s tim izmjenama napokon i Hrvatska, našao se u brzo po ulasku u teren, u svega par minuta Petković u dvije dobre situacije koje nije uspio realizirati.

Najbolju šansu na utakmici imao je Beljo koji je netom ušao u igru, Bila bi sjajna priča da je Slavonac spasio Hrvatsku, ali s vrha peterca otpucao je izravno u vratara.

Za taj promašaj odmah se istom mjerom revanširao Akgun. U 90. minuti sudac Taylor dosudio je kazneni udarac za Hrvatsku, Luka Modrić je već uzeo loptu, ali je nakon što su ga iz VAR sobe pozvali da pogleda snimku Englez je suočen s dokazima promijenio svoju odluku.