Villarreal nakon 22 penala pobijedio United i osvojio Europa ligu

•
  •
  •
  •

Nogometaši Villarreala pobjednici su ovosezonskog izdanja Europske lige, oni su finalu u Gdanjsku svladali Manchester United sa 12-11 (1-0, 1-1, 1-1) nakon boljeg izvođenja 11-eraca. Villarreal je poveo golom Gerarda Morena (29), a poravnao je Edinson Cavani (55).

Osvojeni trofej je četvrti u ovom natjecanju za Villarrealovog trenera Unaija Emeryja u njegovom petom finalu Europa lige. Triput zaredom je išao do kraja sa Sevillom, s Arsenalom bio zaustavljen u finalu, a sad ponovno osvojio ovo natjecanje u kojem je na putu do trofeja Villarreal u četvrtfinalu izbacio i Dinamo.

Manchester Unitedu pripale su uvodne minute utakmice. Sastav Olea Gunnara Solskjaera iz smislenih je akcija dolazio pred Villarrealov gol, ali pred njim ostajao bez ideje ili izgubljen u obrani španjolske momčadi. Bile su to više poluprilike nego neke ozbiljne prijetnje koje su ugrožavale Rullijeva vrata, a kad je Villarreal krenuo diktirati tempo sredinom prvog poluvremena, vidjeli smo i ono najvažnije.

Igrala se 30. minuta susreta u Gdanjsku kada je Parejo ubacio s lijeve strane, a Moreno zabio pokraj Lindelofa i nemoćnog De Gee. Bio je to 30. ovosezonski gol Villarrealovog strijelca, sedmi u ovom natjecanju, ali i 82. za klub čime se izjednačio na vrhu liste strijelaca najboljih klupskih golgetera s Giuseppeom Rossijem. Bio je to i jedini Villarrealov udarac u okvir gola u 90 minuta.

Otvaranje drugog dijela obilježila je uvodna šansa Villarreala, ali ni petnaest minuta od početka nastavka promjena na semaforu razveselila je Unitedove igrače i navijače.

Cavani sretno  izjednačio

Kad se to dogodilo, mnogi su se sjetili da se ova utakmica igra na isti datum kao finale Lige prvaka iz sezone 1998./1999. u kojem je United na poluvremenu gubio 0:1 od Bayerna, a u sudačkoj nadoknadi preko Teddyja Sheringhama i aktualnog menadžera stigao do preokreta i trofeja. Pokazat će se nešto kasnije, rasplet utakmice neće biti takav.

Izjednačenje u Gdanjsku stiglo je u 59. minuti nakon kornera s lijeve strane. Ubačaj je izbijen iz šesnaesterca, ali ubrzo se lopta našla u sredini kaznenog prostora gdje je 34-godišnji Edinson Cavani postigao svoj šesti gol u posljednje četiri utakmice Europa lige. Bio je to njegov prvi gol u finalu, a postao je njime i najstariji igrač u povijesti Manchester Uniteda koji je zabio u utakmici za neki europski naslov.

Bio je to i gol koji je Manchester Unitedu, unatoč dominaciji na terenu i udarcima (pored gola) koji su uslijedili u nastavku igre, donio produžetak susreta jer rezultat se do kraja osnovnog dijela nije mijenjao.

Nije se mijenjao ni u prvom produžetku, uglavnom lišenom uzbuđenja pred vratima, a niti u drugom u kojem su igrači ostali bez snage i drastično pali.

Prilikom izvođenja 11-erca 21 od 22 izvođača bili su sigurni, a onda je udarac vratara Manchester Uniteda Davida De Gee obranio Rulli i tako postao junak Villarreala.

Za Villarreal, koji je u četvrfinalu izbacio zagrebački Dinamo, ovo je prvi trofej u 98-godišnjoj klupskoj povijesti. Manchester United je, pak, ostao na jednoj osvojenoj Europskoj ligi iz 2017. godine, a to mu je ujedno i posljednji osvojeni trofej.